Foto: Andre Csillag / Shutterstock Editorial / Profimedia

Za mnoge poznate pevače nije moguće utvrditi kada su tačno postali popularni i u kom trenutku smo počeli da volimo njihovu muziku. Kada je reč o grupi ABBA, čije pesme i dalje rado slušamo, tačno se zna da su srca evropske, a ubrzo i svetske publike, osvojili 6. aprila 1974. godine – pobedom na Pesmi Evrovizije u Brajtonu.

Magična noć u aprilu – tako se u švedskim medijima često naziva 6. april 1974. godine, kada je grupa ABBA zabeležila prvu pobedu na Pesmi Evrovizije za tu zemlju čime je utrla put celoj muzičkoj industriji te zemlje.

PROČITAJTE JOŠ

Sve je počelo četiri godine ranije, kada se grupa – koju su od ranije činili Bjorn Ulveus i Beni Anderson, a tada su im se i formalno priključile i Ani-Frid Lingstad i Agneta Feltskog – pojavila u emisiji švedske televizije „Festfolket“.

Uprkos tome što je program nailazio na razne kritike, to nije omelo grupu da nastavi da osvaja švedsko muzičko tržište, piše RTS.

Prvi hit People Need Love koji je zabeležila grupa pod imenom „Björn, Benny, Agnetha & Anni-Frid“ dostigao je 17. mesto na švedskoj top listi u junu 1972, a bio je i prvi singl grupe koji je ušao na američke top liste.

Već sledeće godine grupa je debitovala na Melodifestivalenu, švedskom izboru za predstavnika na Pesmi Evrovizije.

Kvartet se na sceni studija švedske televizije predstavio sa pesmom Ring ring, a zauzeli su treće mesto.

Ubrzo nakon toga, menadžer grupe Stig Anderson osmislio je ime po kojem je grupa postala prepoznatljiva u celom svetu – ABBA – akronim sastavljen od početnih slova imena članova grupe.

Švedska televizija ih je pozvala da učestvuju na Melodifestivalenu 1974, sa ciljem da Pesmu Evrovizije iskoriste za bolje pozicioniranje na međunarodnom muzičkom tržištu.

Uz promenu imena i puni entuzijazma, odabrali su pesmu Waterloo, a inspiracija za sada već čuveni stajling su im bile tada sve popularniji britanski glam-rok bendovi.

Na švedskom izboru za predstavnika na Pesmi Evrovizije te godine nadmetalo se deset takmičara – četiri žene, tri muška vokala, dve grupe i jedan duet.

O predstavniku su odlučivali članovi žirija koje su odredili TV centri u 11 švedskih gradova. U svakom žiriju bilo je 15 članova starosti između 16 i 60 godina, a svako od njih je ocenjivao tri pesme koje su im se najviše dopale – najboljoj tri poena, drugoj dva, a trećoj jedan poen.

Festival je održan 9. februara u velikom studiju Švedske televizije u Stokholmu, a pobedu odnela je grupa ABBA, koja najviše poene nije dobila samo od članova žirija u Stokholmu i Malmeu.

Ipak, razlika je, u odnosu na drugoplasiranog Lasea Berghagena, bila gotovo 100 poena, zbog čega je trijumf na Melodifestivalenu bio prilično ubedljiv.

Velika Britanija je te godine bila domaćin Pesme Evrovizije, umesto Luksemburga koji je zabeležio dve pobede zaredom, ali su odustali od organizacije zbog nedostatka novca.

Osim toga, takmičari te godine nisu morali da pevaju na maternjem jeziku, pa je, pored Velike Britanije, još pet zemalja odlučilo da se predstavi sa pesmom na engleskom jeziku.

Među njima su bili i predstavnici Švedske koji su sa engleskim stihovima već beležili uspehe na top listama, piše RTS.

Na Pesmi Evrovizije u Brajtonu bilo je dosta poznatih takmičara, od kojih su mnogi važili za favorite.

Zemlju domaćina predstavljala je australijska pevačica Olivija Njuton Džon, koja je već tada iza sebe imala tri albuma, a nekoliko godina kasnije proslaviće se i kao glumica u popularnom mjuziklu Briljantin. Italiju je predstavljala Điljola Činkueti, evrovizijska pobednica koja je prvi trofej za tu zemlju podigla deset godina ranije, sa pesmom Si (Da).

Švedska je te magične noći u aprilu zabeležila prvu pobedu na Pesmi Evrovizije – ABBA je osvojila 24 poena, a drugo mesto je, uprkos statusu favorita, zauzela Điljola Činkueti.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar