Temelji bogatstva kraljice Elizabete datiraju još od 12. veka, a na to možemo da dodamo i deonice i još umetnina. Deo kraljevske porodice prihode ima po istorijskom statusu, a neke isplaćuje sama kraljica.
Čak 320 građana Velike Britanije bogatija su od kraljice Elizabete II. Britanska kraljevska porodica ima višestruke izvore prihoda, a kraljica je „teška“ 360 miliona funti. Ona i njen najstariji sin, princ Čarls, najviše „zarađuju“ od svojih imanja i novca koji dobijaju od Parlamenta. Milioni se slivaju u smeru ostatka porodice. Tri glavna izvora kraljičinih prihoda su kraljevska apanaža, vojvodstva Lancaster i njihovih imanja i investicija. Kraljica je uz to vlasnica svih neobeleženih labudova, delfina i kitova u kraljevstvu, i to od 12. veka iako od toga, šale se ekonomisti i stručnjaci za kraljevsku porodicu, verovatno puno ne profitira.
Kraljevska apanaža je godišnji prihod od vlade koji pokriva troškove putovanja, reprezentacije, osiguranja, zaposlenih i održavanja kraljevskih palata i imanja. Kraljica je dobila 42.8 miliona funti (oslobođenih od poreza) putem kraljevske apanaže za fiskalnu godinu 2016-2017., a ove bi sezone to trebalo porasti na 76.1 miliona funti kako bi se finansiralo renoviranje Bakingemske palate. Kraljevska apanaža generiše se iz zbira imanja i farmi koji godišnje generišu stotine miliona funti. Većina odlazi vladi za trošenje, no od 15 do 25 posto odlazi u kraljevsku apanažu. Vojvodstvo Lankaster je važan izvor prihoda. Reč je o privatnim komercijalnim, agrikulturnim i rezidencijalnim strukturama koje datiraju iz 1265. godine. Prošle su fiskalne godine generisali oko 19.2 ,miliona funti za kraljicu. Kraljica to koristi kako bi platila privatne troškove sebe i članova kraljevske porodice koji preuzimaju deo formalnih dužnosti.
Njena vlastita vlasništva su Balmoral dvorac u Škotskoj i Sandringham kraj Norfolka na istoku Engleske. Oba nasleđena od oca i kraljica ih tretira kao svoj dom iako su ponekad otvoreni za javnost. Kraljica takmođe poseduje vrednu kolekciju poštanskih marki, brojnih umetničkih dela i portfolio ddeonica. Brojni kraljičini poznati dragulji i nakit, te umetnine su zapravo u vlasništvu humanitarne grupe „Royal Collection Trust“. Kraljičin suprug, princ Filip, vojvoda od Edinburga, takođe dobija 359.000 funti godišnje kako bi financirao svoje dužnosti i troškove za iste. On se penzionisao pre nekoliko godina nakon šezdeset godina javne službe.
Prestolonaslednik Čarls takođe živi od kombinacije javnih finansija i privatnih. On i njegova druga supruga Kamila. Čak devedeset posto njihovih prihoda dolazi iz vojvodstva Cornwall, najstarijeg vojvodstva osnovanog 1337. upravo kako bi se moglo uprihoditi za plemstvo i kraljevsku porodicu. Vojvodstvo Cornwall poseduje i upravlja brojnim nekretninama i imanjima, ostrvima i farmama od čijeg iznajmljivanja zarađuju.
U protekloj godini Čarls je sa porodicom zaradio 20,7 miliona funti. Dobili su i 1.3 miliona funti od kraljevske apanaže, te 461.000 od različitih javnih institucija. Taj novac i novac od apanaže troše na plate zaposlenih, troškove putovanja i zaštitu. Oko 6.6 miliona funti odlazi Čarlsovoj deci i na štednju. Braća Vilijam i Hari imaju i privatno bogatstvo koje su nasledili od majke, pokojne princeze Dajane. Nije do kraja jasno, piše CNN, kako ostatak porodice zarađuje. Kraljica osim Čarlsa ima još troje dece, a oni imaju svoju decu i unuke.
Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama Instagram, Fejsbuk i Tviter.