Holandski “super donor” Džonatan M., koji je donirao spermu i pomogao u začeću najmanje 550 dece u više država, podnosi tužbu protiv striming servisa Netfliks, koji je napravio seriju o njemu.
Džonatan M. odbio je saradnju u okviru dokumentarca „Čovek sa 1.000 dece”. Kako je rekao za holandsku televiziju „serija nije zasnovana na tačnim brojkama”, jer se u njoj tvrdi da je uz njegovu pomoć rođeno više od 3.000 dece.
„550 je cifra koju mogu sa sigurnošću da potvrdim,” rekao je on i dodao da su sve ostalo „čista nagađanja“.
“Podneo sam žalbu da se odbranim od laži. Nadam se da će i serija biti skinuta sa striming platforme,” rekao je Džonatan M., prenosi The Brussels Times.
Udruženje „Stichting Donorkind”, koje štiti prava dece rođene preko donora sperme, tvrdi da je taj muškarac distribuirao svoju spermu u više od deset klinika u Holandiji, Belgiji i drugim državama.
U Holandiji mu je prošle godine sud zabranio da nastavi da donira spermu za nove oplodnje, jer po zakonu jedan davalac sperme može da ima najviše 25 dece u najviše 12 porodica.
Ova ograničenja uvedena su kako bi se izbeglo rađanje potomaka srodnika („inbreeding“), incest i psihološki problemi kod dece donatora, a taj prag se razlikuje od države do države, pa u Belgiji donator može začeti decu u najviše šest porodica.
Prema holandskom sudu, „super donor“ Džonatan M. je u prošlosti namerno skrivao informacije od budućih roditelja o broju dece koja su delom začeta zahvaljujući njemu, što bi moglo da ugrozi tu decu.
On, međutim, tvrdi da je 2019. prestao da donira spermu, osim porodicama koje su od njega želele drugo ili treće dete.
Smatra da ga je dokumentarac prikazao u lošem svetlu, kao osobu koja nanosi štetu deci kojoj je bio otac i njihovim roditeljima.
Podnošenjem tužbe protiv Netfliksa, on želi da, kako je rekao, „zaštiti decu od želje medija da ovo pretvore u neku vrstu spektakla“.