Narodna stranka će podneti krivične prijave protiv predsednice Vlade Ane Brnabić, potpredsednice Vlade Zorane Mihajlović i ministarke za zaštitu životne sredine Irene Vujović za niz krivičnih dela za koje se sumnja da su počinile, najavljeno je danas na konferenciji za medije u prostorijama Narodne stranke.
Prema rečima predsednice beogradskog odbora Narodne stranke Ivane Parlić, osnovano se sumnja da su Brnabićeva, Mihajlovićeva i Vujović počinile krivična dela zloupotreba službenog položaja, primanje mita, zagađenja životne sredine, oštećenje životne sredine, povreda prava na informisanje o stanju životne sredine i udruživanje radi vršenja krivičnih dela.
Prijava još nije predata, jer je interesovanje građana veliko, tako da će uskoro biti otvoreni punktovi širom Srbije na kojima će moći da pruže podršku prijavi svojim potpisom.
Punktovi će biti u Beogradu, Loznici, Šapcu, Čačku, Užicu, Kraljevu, Kragujevcu, Kruševcu, Vranju, Leskovcu, Valjevu, Boru, Kikindu, Somboru, Zrenjaninu, Subotici, Rumi, Odžaci i Bujanovcu.
Predstavnici Narodne stranke i Pokreta Buđenje traže da projekat kompanije Rio Tinto u Jadru odmah bude obustavljen.
„Nalazimo se u jednom veoma mračnom trenutku u našoj istoriji, kada su sve naše institucije – predsednik, premijerka, svi ministri, javna preduzeća, agencije, mediji povezani sa režimom, čak i ustanove kulture stavljene u funkciju Rio Tinta, a protiv interesa građana Srbije“, rekla je Parlić.
Sve odluke i akti koje donosi Vlada idu u prilog Rio Tintu, rekla je Ivana Parlić i objašnjava da pod tim podrazumeva Prostorni plan područja posebne namene za projekat Jadar, Izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima i predloženi novi Prostorni plan Republike Srbije od 2021. do 2036. koji još uvek nije usvojen, a predstavlja „pravnu podlogu za pretvaranje Srbije u rudarsku koloniju“.
„U tom novom Prostornom planu predviđeno je da se kopa litijum na čak na 11 odsto naše teritorije“, istakla je Parlićeva.
Kako tvrdi predsednik Pravnog saveta Narodne stranke Vladimir Gajić, Rio Tinto je zapadna kompanija, a zapadne fimre pokušavaju da svoju investiciju učine pravno perfektom kako bi kad dođe trenutak da zaključe pravno obavezujući ugovor, koji još ne postoji između Srbije i Rio Tinta, gde bi država ukoliko u budućnosti dovede u pitanje taj ugovor, trpela velike posledice u finansijskom smislu.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar