Kada ste u Bosni, oblačite se i ponašajte se kao stari Rimljani - barem ako želite da promovišete svoje nedavno arheološko otkriće u planinskom severoistočnom uglu ove zemlje.

To je učinila i grupa umetnika – glumaca, nakon što ih je pozvala Mersiha Imamović, profesorka srednjovekovne i antičke istorije iz Tuzle.

Pomažu joj da javno predstavi deo drevnog rimskog puta koji su ona i njen tim nedavno otkrili na padinama planine Konjuh u severoistočnoj Bosni.

Otkrivanje i raščišćavanje puta, za koje se pretpostavlja da datiraju od pre oko 2.000 godina, dugo je trajalo.

Imamovićka i njen tim su ga bezuspešno tražili na nekoliko drugih lokacija u okolini, gde su istoričari još od 60-tih tvrdili da ima indicija da je tuda prolazio.

Njihova intenzivna potraga za „rimskom cestom“ počela je početkom 2019. godine. Ova akcija je obuhvatala pregled istorijskih zapisa i intervjuisanje seljana o „popločanom rimskom putu“ na planini, koji je dugo bio deo lokalnog folklora.

„Ono što ovde možete videti, pored nas je i drevni rimski put, prvi spomenik iz antičke istorije pronađen na planini Konjuh, zajedno sa rimskim rezervoarom vode otkrivenim u gradu Tuzli 2019. godine“, kaže Mersiha Imamović.

Dobro očuvani put decenijama je šumsko zelenilo skrivalo od pogleda.

„Sve je to bilo prekriveno gustim žbunjem i drvećem“, objašnjava Imamović.

Italijanske diplomate pozvane na javno predstavljanje lokacije bile su oduševljene spektaklom glumaca koji su se predstavljali kao rimski stražari i putnici na drevnom putu.

Postoje naravno i očekivanja da bi ova lokacija mogla da podstakne i lokalni turizam.

Drevni Rimljani su osvajali današnju Bosnu tokom 2. i 1. veka pre nove ere postepeno šireći svoje provincije Dalmaciju i Panoniju.

Ali najvažnija arheološka nalazišta u Bosni iz rimskog perioda otkrivena su na jugu zemlje, na lokalitetu Mogorjelo, blizu Čapljine, u unutrašnjosti dalmatinske obale, gde je otkrivena dobro očuvana rimska vila iz 4. veka.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar