Saslušanje u Visokom sudu Ujedinjenog Kraljevstva nastavljeno je u četvrtak, pošto su vlasti SAD pokrenule novu pravnu bitku da se Džulijan Asanž izruči Americi.
Američke vlasti su u obraćanju britanskim sudijama izjavile da, ako pristanu da izruče osnivača Vikiliksa pod optužbom za špijunažu, on može odslužiti bilo koju američku zatvorsku kaznu koju dobije u svojoj rodnoj Australiji.
U januaru je niži britanski sud odbio zahtev SAD za izručenje Asanža zbog objavljivanja tajnih američkih vojnih dokumenata zbog straha da će izvršiti samoubistvo ako bude držan u teškim zatvorskim uslovima u SAD.
Žaleći se na tu odluku Višem sudu u Londonu, zastupnik američke vlade je negirao da je Asanžovo mentalno zdravlje previše krhko da bi izdržalo američki pravosudni sistem.
Govoreći ispred suda, bivši lider laburista Džeremi Korbin pozvao je na oslobađanje Asanža. On je takođe istakao da bi Džulijan u nekom drugom trenutku ili na nekom drugom mestu bio „slavljen kao uzbunjivač koji je rekao istinu svetu“.
Otkako je Vikiliks počeo da objavljuje poverljive dokumente pre više od jedne decenije, Asanž je postao osoba u centru pažnje, kako medija, tako i obaveštajnih službi mnogih zemalja.
Neki ga vide kao opasnog razmetljivca koji je ugrozio živote stotina saradnika i doušnika koji su pomagali SAD u ratnim zonama, dok drugi tvrde da je Vikiliks bacio svetlo na službene malverzacije koje bi mnoge svetske vlade želele da drže u tajnosti.
Američki tužioci ističu i da je Asanž nezakonito pomogao analitičaru obaveštajnih službi američke vojske Čelsi Mening da ukrade poverljive diplomatske depeše i vojne fajlove koje je kasnije objavio Vikiliks.
Asanžovi advokati tvrde da je on delovao kao novinar i da ima pravo na zaštitu slobode govora za objavljivanje dokumenata koji su razotkrili zločine američke vojske u Iraku i Avganistanu.
Dok traju protesti na ulicama Londona, u sudu se razmatra žalba SAD, a odluka će biti doneta u narednih nekoliko nedelja.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar