Ne možemo eliminisati sumnju da je bankarski sektor sa nekim iz državne uprave dogovarao autentična tumačenja tri zakona, poručio je danas predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac uz napomenu da tri poslanika koja su to predložila "nisu u kapacitetu" da to sami učine.
Gostiljac je na konferenciji za novinare, uprkos otkazivanju sednice Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvu na kojem je trebalo da se razmatraju autentična tumačenja zakona o obligacionim odnosima, Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, rekao da advokati danas organizuju jednodnevnu obustavu rada.
Time želimo da pošaljemo jasnu poruku i znak upozorenja, narušavanja pravne sigurnosti građana i principa podele vlasti, rekao je Gostiljac i istakao da je zbog toga i jutros odložen prvi sastanak nove Radne grupe advokata i Ministarstva pravde o izmenama zakona o parničnom postupku.
On nije želeo da komentariše pojedine objave političara o ovom slučaju i na čije reagovanje je došlo do otkazivanja sednice Odbora, ali je istakao da je verovatno i politčki činilac našao svoj interes u ovome.
Gostiljac je rekao da su tri poslanika, koja su predložila izjašnjavanje parlamenta o autentičnim tumačenjima, zvanično obavestila predsednika parlamenta Ivicu Dačića da od toga odustaju, ali je nekoliko puta ukazao da sumnju da su ih ta tri poslanika i predložila.
Gostiljac je objasnio da bi se autentičnim tumačenjem aktivirao princip retroaktivnosti, što je po Ustavu dozvoljeno samo ako je u pitanju opšti interes, a to u slučaju tužbi protiv banaka nije.
Oni građani koji su dobili pravosnažne, izvršne presude protiv banaka, bili bi u opasnosti da ih banke tuže, ilustrovao je on, zbog čega je u razgovorima sa Ministarstvom pravde o ZPP odmah izbačena bilo kakva priča o retroaktivnosti.
Ovo je bio pokušaj da banskarski sektor „na mala vrata“ uvede princip retroaktivnosti, a time bi se i derogirao pravni stav Vrhovnog kasacionog suda.
Rešenje je na strani banaka, da isplate troškove, eliminušu postupke, jer sudovi su zatrpani tužbama protiv banaka, rekao je Gostiljac, uz napomenu da bi i Narodna banka Srbije možda mogla dati neko obavezno uputstvo, kao u slučaju kredita u švajcarskim francima.
Mi smo reagovali da se ne bi izigrao sporazum sa Ministarstvom pravde o izmenama zakona o parničnom postupku, rekao je on i najavio da će se pratiti situacija da se tokom leta ne bi događale sluične situacije i „leks specijalisi“.
Upitan o reakciji predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža, koji je podržao usvajanje autentičnog tumačenja za tri zakona, Gostiljac je rekao: „Ubi ga prejaka reč“.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare