Foto: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Vlasti u Sijetlu su nedeljama pokušavale da donesu odluku šta im je čini sa tzv. Slobodnom zonom blizu centra grada u kojoj se dogodilo nekoliko obračuna vatrenim oružjem - da li je podržati kao narodnu demokratiju ili je zatvoriti?

A onda je u CHOP – Organizovanu protestnu zonu Kapitol hil – ušla policija sa teškom mašinerijom. U ranim jutarnjim satima u sredu su počišćene barikade, uhapšeni demonstranti i povraćena je policijska stanica koju su službenici napustili nekoliko nedelja ranije pod pritiskom demonstranata.

Šefica policije Sijetla rekla je da je posao policajaca da podrže mirne proteste, a ono što se na ovim ulicama dogodilo od uspostavljanja Slobodne zone je „brutalno bezakonje“.

Gradonačelnica je zamolila da se protiv demonstranata ne pokreću postupci, ali je takođe istakla da je grad bio prinuđen da reaguje zbog ponovljenih epizoda nasilja.

Njujork tajms piše da je progresivna vlast u Sijetlu pokušala da pronađe zajednički jezik sa demontrantima najviše zbog onoga što se događalo pre nekoliko godina. grad se 2012. godine obavezao na reformu policije zbog brutalnih policijskih ispada i vrlo učestalih epizoda prekomerne primene sile i delom je zato 2018. na mesto šefa policije imenovana Karmen Best, žena i Afroamerikanka.

Foto: Amy Katz / Zuma Press / Profimedia

I Slobodna zona je isprva predstavljala veliku ideju, neku vrstu utopije; međutim, ubrzo su u njoj počeli da se okupljaju beskućnici, a duh hipi komune koji je vladao danju, noću se pretvarao u opšti haos. Kada je nasilje počelo da se intenzivira, bilo je neophodno stati mu na kraj.

Neprekidno se pucalo, postalo je jasno da mnogi odatle ne planiraju da ikada odu i šefica Best je konačno rekla: „Što je mnogo, mnogo je.“

Ipak, ne može se prenebregnuti činjenica da je odluka da se Slobodna zona očisti donesena tek pošto su protesti pokrenuti ubistvom Afroamerikanca Džordža Flojda već počeli da se stišavaju. Nekolicina policajaca upletenih u najnovije slučajeve policijske brutalnosti je procesuirana.

Foto: Amy Katz / Zuma Press / Profimedia

U isto vreme, milioni Amerikanaca su zbog pandemije koronavirusa ostali bez posla; mnogi od niih ostali su na ulicama i pošto je bes zbog policijske brutalnosti počeo da jenjava i nastavljaju da traže promene.

Pročitaj i:

Neke grupe su, valjda po ugledu na Sijetl, pokušale da osnuju slične zone u Filadelfiji, Portlandu, Ričmondu i Njujorku. Ipak, Sijetl je i dalje grad čija je autonomna zona najdalje odmakla – u njoj su se nalazili šatori, medicinske stanice, a ubrzo je proglašena „zonom bez pandura“ kada je policija odlučila da se povuče iz stanice koja se nalazila na teritoriji Slobodne zone i poštuje barikade. Tzv. CHOP je postao svojevrsni eksperiment u održavanju reda bez policije na vidiku.

Ipak, nije se znalo ko su lideri, i čak su i sami organizatori priznali da je teško ustanoviti ko je glavni. Takođe, različite grupe aktivista unutar zone imale su različite zahteve i uslove. Nije bilo potrebno mnogo vremena da se obrazuju čitave frakcije.

Kada je nasilje eskaliralo, i oni koji su isprva podržavali enklavu spolja postali su svesni toga da se prvobitni cilj pomalo zagubio i da je vrag odneo šalu; jedan 19-godišnjak je preminui, a onda je jedan 33-godišnjak povređen u prvoj pucnjavi 20. juna. Narednog dana je teško povređeno dete od 17 godina. U toku je istraga treće pucnjave u kojoj je jedan 16-godišnjak izgubio život, a jedan 14-godišnjak teško povređen.

Foto: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Sukob vlasti u Sijetlu nije se zaustavio na verbalnom Tviter obračunu američkog predsednika Donalda Trampa koji im je poručio da će, ako oni ne mogu, on zaustaviti taj haos, i gradonačelnice koja mu je odgovorila da se „vrati u svoj bunker“. Portaparolka Bele kuće Kejli Mekenani je u sredu brže-bolje Slobodnu zonu nazvala „neuspešnim četvoronedeljnim demokratskim eksperimentom radikalne levice“, što je sasvim zvučalo kao nešto što njen šef Tramp često kaže.

Policija je došla dobro naoružana pancirima, pendrecima i kacigama, a nad zonom se brzo začuo i helikopter. Bilo je i suzavca i demonstrantima nije mnogo pomoglo da viču da su to njihove ulice.

Uhapšena je 31 osoba, a počišćeni su i demonstranti iz obližnjeg parka. Saobraćaj se, posle racije, vratio u normalu, a iza Slobodne zone ostalo je tek nekoliko tabli sa natpisima „Nisu svi životi važni ako vam nisu važni i crni životi“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar