Juče u 11:25 sa radara Hrvatske kontrole vazdušne plovidbe na širem slunjskom području nestao je avion tipa Cesna 182. Avion je leteo iz Splita prema Nemačkoj. U avionu su bile četiri osobe. Pilot je Švajcarac, dvoje putnika ima nemačko državljanstvo, a jedan hrvatsko. U potrazi učestvuje velik broj pripadnika HGSS-a, policije i civilne zaštite. Potraga je trajala celu noć, a jutros se u nju uključilo još ljudi, među njima lovci i lokalno stanovništvo.
Potraga za nestalim avionom Cesna, uprkos teškim vremenskim uslovima, trajala je i ovu noć, a od jutra je intenzivirana pa je uključeno preko 350 pripadnika Udruženja civilne zaštite, policije, HGSS-a, vatrogasaca i lovaca, objavio je jutros MUP, prenosi Index.hr.
Državna intervenciona jedinica civilne zaštite postavila je bazu operacija i komunikacijsko-zapovedno vozilo, odakle Udruženje civilne zaštite koordinira operativnim snagama na terenu i pruža logističku podršku. U potragu je uključeno 25 pripadnika Državne intervencione jedinice civilne zaštite sa dva drona i dva kvad vozila, stoji u objavi Udruženja Civilne zaštite MUP-a.
[Potraga zrakoplova Cessna✈️]
— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) May 30, 2022
➡️ Potraga za nestalim zrakoplovom Cessna, unatoč teškim vremenskim uvjetima, trajala je i ovu noć, od jutra je intenzivirana, uključeno preko 350 pripadnika @RavnateljstvoCZ , policije, HGSS-a, vatrogasaca i lovaca
🔗https://t.co/R0j2L8pHfZ pic.twitter.com/UhPYuChgTl
“Avion nažalost još nije pronađen, nastavljamo potragu, na terenu je više od 200 ljudi, HGSS, policija, vojska, lovci… Suzili smo područje, ali preglednost i šansa za pronalazak je bila vrlo mala, nastavljamo punom snagom koliko god bude potrebno”, rekao je jutros za N1 načelnik HGSS-a Josip Granić.
Nalaze se nekoliko kilometara od Slunja, u selu Broćanac i fokusirani su na državni put D1 i područje zapadno od njega.
“Tu počinju prva brda odavde pa do Velebita, težak je teren za kretanje, dodatni problem je kiša, magla, mokro je sve, klizavo, mekano, teško i za ljude i za aute, teren nam definitivno ne ide na ruku. Dronovi su leteli noćas do 3.30 – 4 ujutro, bila je magla i nije se ništa videlo, ni termo kamere nisu mogle ništa da snime”, rekao je načelnik HGSS-a.
Helikopter nisu dizali jer su meteorološki uslovi bili loši “da bi bilo suludo dignuti helikopter”, a ni danas nije mnogo bolje, rekao je.
“Nadamo se lepšem vremenu tokom dana i da ćemo moći odraditi posao kako treba”, rekao je Granić, dodavši da ljudi teško percipiraju koliko je teško pronaći nešto na tako velikom području.
„Suzili smo područje potrage, znamo gde se avion ne nalazi. Fokusiraćemo se na određeno područje. Vreme ne ide na ruku, pada kiša, magla je, vidljivost je jako mala, rekao je u javljanju za Hrvatski radio načelnik Hrvatske gorske službe spašavanja Darko Granić.
Za sada nije uhvaćen neki signal sa mobilnih telefona unesrećenih iz aviona.
„Nažalost od mobilnih telefona nemamo podatke. To nije urodilo plodom, na osnovu radarskih podataka i predikcija leta formirali smo područje potrage. Nadam se da ćemo nešto uspeti da odradimo, teren je težak, šumovit je i obrastao“, dodaje Granić.
BONUS VIDEO: Kašnjenje leta BG Tivat
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Pratite nas na Google News