Žene hirurzi kažu da ih kolege seksualno uznemiravaju, napadaju i u nekim slučajevima siluju, pokazala je velika analiza osoblja. Postoji obrazac zlostavljanja pripravnica u britanskim bolnicama. Analiza - koju su sproveli Univerzitet Ekseter, Univerzitet Sari i Radna grupa za nedolično seksualno ponašanje u hirurigiji, podeljena je ekskluzivno za BBC.
Kraljevski koledž hirurga rekao je da su nalazi „zaista šokantni“. Muški hirurzi brišu svoje čelo o ženske grudi, trljaju erekciju o žene, piše BBC. Nekima su i ponuđene bolje karijere ako pristanu na seks.
Gotovo dve trećine žena hirurga koje su odgovorile istraživačima rekle su da su bile meta seksualnog uznemiravanja, a trećinu su seksualno uznemiravale kolege u poslednjih pet godina, prenosi Dnevnik.hr.
Žene kažu da se boje da će im prijavljivanje incidenata naštetiti karijeri i da nemaju poverenja da će bolnice nešto preduzeti.
„Samo se okrenuo i zabio glavu u moje grudi. Shvatila sam da briše svoje čelo o mene. Samo se smrzneš i pitaš se ‘zašto je njegovo lice u mom dekolteu?'“, progovorila je Judit za BBC.
Kad je to učinio po drugi put, Judit se ponudila da mu donese peškir. Odgovor je bio „ne, ovo je mnogo zabavnije“.
„Osećala sam se prljavo, poniženo“, opisala je svoje grozno iskustvo.
Još gora za nju bilo je ćutanje njenih kolega.
„On nije čak ni bio osoba s najvišim položajem u operacionoj sali, ali je znao da je takvo ponašanje u redu, a to je jednostavno pokvareno“, istaknula je.
Zastrašujući podaci
Registrovani hirurzi, muškarci i žene, bili su pozvani da učestvuju potpuno anonimno i odazvalo se njih 1434. Polovina su bile žene.
63 odsto žena je bilo meta seksualnog uznemiravanja
30 odsto žena bilo je seksualno napadnuto
11 odsto žena prijavilo je prisilni fizički kontakt povezan s mogućnostima bolje karijere
Prijavljeno je najmanje 11 slučajeva silovanja
90 odsto žena i 81 odsto muškaraca svedočilo je nekom obliku seksualnog zlostavljanja
Seksualno uznemiravanje i seksualno zlostavljanje seže i izvan bolnice. Žrtva silovanja bila je En. Dogodilo se to tokom druženja na lekarskoj konferenciji. Ona je bila pripravnica.
„Verovala sam mu, ugledala sam se na njega“, kazala je za BBC. „Otpratio me do mesta gde sam odsela, mislila sam da želi da razgovaa, a onda se okrenuo i počeo je da me siluje“, opisala je. Priznaje da se cela „sledila“ i da ga nije mogla nikako zaustaviti.
Kad ga je sledeći dan videla, jedva je ostala pribrana.
Godinama kasnije, priznaje, sećanje bi preplavilo njen um poput noćne more. Na poslu, čak i dok se pripremala da operiše pancijenta.
Kultura ćutanja
Drugi izveštaj, pod nazivom „Prekid ćutanja: rešavanje nedoličnog seksualnog ponašanja u zdravstvu“, daje preporuke o tome šta treba promeniti.
Dva izveštaja sugerišu da relativno niži udeo žena hirurga (oko 28 odsto), u kombinaciji s dubokom hijerarhijom, daje muškarcima značajnu moć.
Keri Njulends, hirurg konsultant sa Univerziteta Sari su ti podaci motivisali da se uhvati u koštac s takvim ponašanjem nakon što je čula iskustva svojih mlađih kolega.
„Najčešći scenario je da mlađu pripravnicu zlostavlja stariji muški počinilac, koji je često njihov nadređeni. To rezultira kulturom ćutanja u kojoj su ljudi u strahu za svoju budućnost i svoje karijere ako progovore“, zaključila je ona.