Prošlo je osam meseci otkako je ruski predsednik Vladimir Putin poslao vojsku i tenkove preko granice u Ukrajinu. Od tada se mnogo toga promenilo - Ukrajina se pokazala daleko snažnijom vojnom silom. Više se ne postavlja pitanje koliko dugo Ukrajina može da izdrži, već koliko teritorija može da oslobodi i kada i kako će rat završiti.
Ali još uvek je teško zamisliti kako će Putinov rat protiv Ukrajine završiti. Ima li Putin uopšte ideju završnice? Ako zaista želi da kontroliše ukrajinsku teritoriju, zašto toliko želi da je uništi?
Fiona Hil, savetnica bivšeg predsednika Donalda Trampa dobro upućena u dešavanja u Ukrajini upozorava da Putin ne pokušava samo da zauzme Ukrajinu već i da uništi svetski poredak.
I od početka je shvatila da će Putin iskoristiti pretnju nuklearnog sukoba kako bi pokušao da postigne svoje ciljeve.
Danas, uprkos neuspesima koje je Rusija pretrpela na bojnom polju, Hill misli da je Putin neustrašiv. Smatra da se prilagođava novim uslovima, da ne odustaje. Misli kako pokušava da pridobije Zapad, koji bi trebalo da pristane na njegove ciljeve.
Za te potrebe koristi milijardere popt Ilona Maska koji onda predlažu aranžmane za okončanje sukoba iza kojih zapravo stoji Putin.
„Putin igra na ego poznatih ljudi, daje im osećaj da mogu igrati ulogu. Ali u stvarnosti, oni su samo odašiljači poruka Vladimira Putina“, kaže Hill.
Iako se čini da Putin pojačava napore u Ukrajini, sukob zapravo predstavlja realnu opasnost za njegovo vođstvo.
Kako primećuje Hil, Putin se sasvim izravno identifikovao s ratom, i sada ne može sebi da dopustiti da izgleda kao gubitnik.
Jer, ako počne da gubi potporu ruskih elita, izgubiće i moć.
Podvlači i da svet još uvek nije u potpunosti shvatio puni izazov koji Putin postavlja.
„Moramo da obuzdamo Putina, ali to se neće dogoditi sve dok se međunarodne institucije uspostavljene nakon Drugog svetskog rata ne razviju tako da ga mogu obuzdati. A taj razgovor tek počinje“, rekla je Hil.
„Ovo je sukob velikih sila, treći sukob velikih sila na evropskom prostoru u nešto više od jednog stoleća. To je kraj postojećeg svetskog poretka. Naš svet neće biti isti kao što je bio pre“, kaže Hill.
Rat se očigledno ne odvija onako kako je Putin prvobitno nameravao. Kako je Putin reagovao na svoje neuspehe i kako se njegov način razmišljanja razvija?
U svakom neuspehu Putin misli da se može izvući iz toga, da može preokrenuti stvari.
To je delimično zbog toga što je radio u KGB-u. U prošlosti, kada su ga pitali o uspehu operacija, Putin je uvek govorio da sve ide po planu.
„U operaciji, uvek ima problema, uvek ima zastoja. Ponekad su apsolutne katastrofe. Ključ je prilagodba“, rekla je Hil.
Ali, ne može se poreći da Putin doživljava ogromne gubitke na frontu.
„Dakle, šta Putin radi? Šalje još više vojnika pokretanjem potpune mobilizacije. Još uvek nije rekao da je ovo rat. To ostaje „specijalna vojna operacija“, ali on poziva 300.000 ljudi. Zatim ide nekoliko koraka dalje i najavljuje aneksiju teritorija oko kojih se Rusija bori posljednjih nekoliko meseci, ne samo Donjecka i Luganska već i Hersona i Zaporžja.
Hil zaključuje da je glavni Putinov cilj da izađe iz rata „pod svojim uslovima“ i da je vrlo jasno da će ispunjenje tih uslova tražiti od Zapada.
Ali, da ono što je želeo na početku rata, svakako neće dobiti.
BONUS VIDEO Razmena zarobljnica u Ukrajini