Foto:STR / AFP / Profimedia

Najmanje 95 osoba stradalo je razornom zemljotresu koji je pogodio područje Tibeta. Kako prenose kineski mediji, oko 130 osoba je povređeno, a još uvek se traga za nestalima. Malo ko zna da se upravo u ovoj oblasti davne 1950. godine dogodio jedan od najjačih zemljotresa u istoriji.

Zemljotres Asam-Tibet, koji se dogodio 15. avgusta 1950. godine, ostao je upamćen kao najjači zemljotres ikada zabeležen na kopnu, sa magnitudom od 8,7 po momentnoj magnitudnoj skali. Njegov epicentar nalazio se u brdima Mišmi na granici između severoistočne Indije i Tibeta, u zoni sudara Indijske i Evroazijske tektonske ploče. Ovaj potres uzrokovao je ogromnu destrukciju, sa oko 4.800 izgubljenih života, i trajno izmenio pejzaž pogođenih regiona.

PROČITAJTE JOŠ:

Uzroci i karakteristike zemljotresa

Zemljotres je rezultat sudara tektonskih ploča, pri čemu se indijska ploča podvlači ispod evroazijske. Epicentar potresa nalazio se u blizini Mišmi raseda, koji zajedno sa Abor brdima i glavnim frontalnim rasedom čini deo ovog složenog tektonskog sistema. Površinsko kidanje tla zabeleženo je na dužini od 200 kilometara, dok su naknadni potresi pokrili područje od oko 30.000 km².

Ono što ovaj zemljotres čini izuzetnim jeste činjenica da nije izazvan subdukcijom (potonućem jedne ploče ispod druge), već sudarom na kontinentu. To je proizvelo izuzetno snažne udare i glasne zvuke koji su se čuli širom regiona. Brojni naknadni potresi, od kojih su mnogi imali magnitudu veću od 6, dodatno su pogoršali situaciju.

Razmere razaranja

U Asamu

U indijskoj državi Asam zabeleženo je 1.526 žrtava. Zemljotres je izazvao klizišta koja su uništila 70 sela u brdima Abor, gde je život izgubilo 156 ljudi. Klizišta su blokirala tokove nekoliko pritoka reke Bramaputre, stvarajući prirodna jezera. Jedno od njih, na reci Subansiri, puklo je osam dana kasnije, izazvavši talas visok sedam metara koji je potopio nekoliko sela i odneo 532 života.

Promene u topografiji bile su dramatične. Piloti koji su nadletali pogođene oblasti izveštavali su o ogromnim odronima i premeštanjima tla. Osim ljudskih žrtava, Asam je pretrpeo i ogromne materijalne gubitke, veće nego tokom zemljotresa iz 1897. godine.

U Tibetu

Na Tibetu, gde je poginulo 3.300 ljudi, situacija je bila jednako razorna. U Lasi su zabeleženi snažni potresi i glasni zvuci pucanja tla. U oblasti Rima (današnji grad Zaju) zabeleženi su nasilni potresi, odroni i porast vodotokova. Potresi su se osećali danima nakon glavnog udara, dok su klizišta trajno promenila pejzaž.

Zemljotres na Tibetu
Foto: SUNIL SHARMA / AFP / Profimedia

Šira posledica zemljotresa

Zemljotres Assam-Tibet iz 1950. godine bio je šesti najjači zemljotres u 20. veku. Njegove posledice osetile su se širom sveta. Talasi izazvani potresom primećeni su čak u Norveškoj i Engleskoj, dok su zvuci pucanja tla istraživani decenijama kasnije.

Obnova pogođenih regiona trajala je godinama, dok su zajednice u Assamu i Tibetu morale da se suoče s ogromnim gubicima i izazovima obnove. 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar