Volodimir Zelenski Foto: TANJUG/ FOTO HINA/ DAMIR SENČAR

Predsednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski domaćini su 3. sastanka na vrhu Ukrajina – Jugoistočna Evropa, koji se danas održava u Dubrovniku. Na samitu je Zelenski predstavio svoj plan za kraj rata u Ukrajini.

„Zahvaljujemo vam se na gostoprimstvu dece, ranjenih boraca. Hvala vam što ste učestvovali na samitu mira i zaista ste svi pokušali da okončate ovaj rat na pravedan način, što je za nas od najveće važnosti. Želimo stabilnost, ali ona je postala resurs, veoma važan u međunarodnim odnosima“, ističe Zelenski.

On je istakao da je Rusija pretnja i drugim zemljama.

Foto:Marko Lukunic/PIXSELL

„Naravno, ruska agresija predstavlja i pretnju stabilnosti Istočne Evrope. Sve ove pretnje iz Moskve su stvarne. Ona želi da destabilizuje Evropu na Balkanu i Baltiku mešanjem u živote drugih zemalja. Upravo zbog toga mi moramo ojačati naše kapacitete za borbu protiv destabilizacije Evrope i sveta. Ovakvi bilateralni bezbednosni sporazumi, kojih imamo ukupno 26, su ključni za strukturu Evrope. Ruski rat protiv nas, naših ljudi, pokazao je svetu kako izgleda moderno ratovanje“, kaže Zelenski i dodaje da je Ukrajina danas u stanju da proizvodi modernije oružje, koje će takođe dati snagu arsenalima drugih zemalja.

Pročitajte još:

Zelenski je ukazao na to da Evropa mora da ostane ujedinjena.

„Uprkos političkim napetostima, moramo osigurati da evropsko jedinstvo ostane stabilno i da Evropa bude ujedinjena. Bez jedinstva nema mira. Procesi intergracije koji su počeli, moraju ići prema svom kraju. Sve demokratske nacije Evrope moraju u tome da učestvuju. Nadam se da ćemo članstvo u EU-u uskoro postići i pokušao bih da vas podstaknem na blisku saradnju s državama kandidatkinjama kako bi proces pristupanja bio što glatkiji“, poziva na saradnju Zelenski.

„Govorimo i o onome što treba ponovno izgraditi, a što je Rusija uništila, ali isto tako i o novoj snazi – o industrijskoj, društvenoj i svemu ono što će doprineti našoj uspešnosti na globalnom tržišnom takmičenju. To bi trebalo da budenešto poput Maršalovog plana za Evropu“, govori Zelenski u Dubrovniku.

Spominjući plan primirja, Zelenski je rekao: „Do novembra će dokument biti spreman i sadržavaće uslove potrebne za završetak rata. Verujem da ćete svi ovde biti uključeni u proces.“ Kako navesti Rusiju i one koji su odgovorni za rat da slede mirovni sporazum?

Volodimir Zelenski i hrvatski premijer Andrej Plenković potpisali su danas u Dubrovniku bilateralni Sporazum o dugoročnoj saradnji i podršci Hrvatske Ukrajini. Foto: TANJUG/ FOTO HINA/ DAMIR SENČAR

„Ukrajina odgovara i ovakvim akcijama poput ovog samita kako bi se ostvarila čvrsta stabilnost. Rusija će izgubiti svoju sposobnost da bude pretnja celoj Evropi. Naš plan predstavljen je SAD-u i verujem da će nam to pomoći postići ciljeve. Prva tačka koncentriše se na to je li deficit geopolitičke bezbednosti u Evropi nešto što se može rešiti? Rieši li se to, Putin bi, verujemo, mogao da izgubi svoju geopolitičku snagu i Rusija bi mogla da prestane da se meša u slobodu država s kojima graniči“, poručuje.

„Rat bi trebalo da bude biti gotov do 2025. i to odlučnom akcijom. Italija, Nemačka, UK, Francuska, zajedno s predsednikom Bajdenom rade na sigurnosti u Evropi. Zajedno možemo postići sve što želimo“, poručio je na kraju svog obraćanja Volodimir Zelenski.

Pre govora su Zelenski i Plenković potpisali su u ime Ukrajine i Hrvatske Sporazum o dugoročnoj saradnji i podršci. Obe zemlje ponavljaju svoju najoštriju osudu ničim izazvanog, neopravdanog i nezakonitog aktualnog agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine i privremene okupacije državnog područja Ukrajine, što predstavlja očito kršenje međunarodnog prava, uključujući Povelju UN-a, Helsinški završni akt i Parisku povelju.

Na samitu će sve učesnice potpisati Deklaraciju čije glavne tačke uključuju osudu ruske agresije, podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine uključujući poluostrvo Krim, podršku mirovnom planu predsednika Zelenskog, zahtev za procesuiranje ratnih zločina u Ukrajini, podršku evrointegracijama Kijeva i članstvu u NATO-u (kada se za to steknu uslovi) te podršku energetskoj bezbednosti i obnovi Ukrajine nakon završetka rata.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar