Zapad 2021. vojna vežba rusija
Foto: EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

T-90 može da ispaljuje protivtenkovske rakete iz svog topa, ali američki M1A2, koji ispaljuje protivtenkovske granate iz svog topa od 120 mm, bio bi smrtonosniji, objašnjava Majkl Pek, vojni analitičar specijalizovan za oklopna vozila.

Trenutna situacija na ratištima u Ukrajini omogućila je direktnu konfrontaciju američkih i ruskih tenkova, otkrivajući prednosti i slabosti dve vodeće svetske škole tenkovske tehnologije.

Dok američki M1 Abrams predstavlja vrhunac zapadne tehnologije, ruski T-72 i T-90 pokazuju drugačiju filozofiju dizajna koja naglašava masovnu proizvodnju i mobilnost. Naime, američki tenkovi M1A2 i ruski tenkovi pokazuju značajne razlike u svojim prednostima i nedostacima – Abrams se izdvaja po superiornoj vatrenoj moći i zaštiti posade, ali troši značajne količine goriva i velika masa otežava kretanje preko manjih mostova i na blatnjavom terenu.

Ruska vojska Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

S druge strane, ruski tenkovi su lakši i pokretljiviji, ali su pokazali posebnu ranjivost prema savremenim protivtenkovskim sistemima zbog svog dizajna za skladištenje municije, prenosi Večernji list.

Robert Grinvej, stručnjak za vojnu tehnologiju u Heritidž fondaciji, ističe da je američki M1A2 neuporedivo superiorniji sistem od svega što Rusi trenutno koriste. Američki Abrams, težak više od 60 tona, opremljen je naprednim sistemima za upravljanje vatrom, moćnim oklopom od posebno ojačanog metala i sofisticiranom elektronikom koja mu omogućava da precizno puca na velike udaljenosti.

Pročitajte još:

Ruski pristup tenkovskom ratu značajno se razlikuje. Njihovi tenkovi T-72 i T-90 su lakši, niži i pokretljiviji, teški oko 45 tona. Ova filozofija „kvantiteta nad kvalitetom“ je omogućila Rusiji da održi najveću flotu tenkova na svetu sa više od 20.000 jedinica, iako je samo oko 3.500 aktivno. Rat u Ukrajini pokazao je snage i slabosti oba pristupa. Ukrajinski komandanti koji su koristili oba tipa tenkova hvale Abrams zbog njegove superiorne vatrene moći i zaštite posade. „Bolji je od T-72, ​​T-62, pa čak i od ruskog T-90“, rekao je jedan ukrajinski komandant tenka.

Međutim, američki tenkovi imaju i svoje nedostatke. Abrams troši značajne količine goriva, što predstavlja logistički izazov na bojnom polju. Takođe, njihova velika masa otežava prelaženje manjih mostova i kretanje po blatnjavom terenu. Ruski tenkovi su se pokazali posebno ranjivi na savremene protivtenkovske sisteme zbog svog dizajna skladištenja municije, što često dovodi do katastrofalnih eksplozija pri pogotku. Uprkos tome, njihov broj i lakoća održavanja i dalje ih čine značajnom pretnjom.

Foto:SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Majkl Pek, vojni analitičar specijalizovan za oklopna vozila, objašnjava: „Dok T-90 može da ispaljuje protivtenkovske rakete iz svog topa, M1A2 koji ispaljuje protivtenkovske granate iz svog topa od 120 mm bi bio smrtonosniji. On dodaje da je teško napraviti direktna poređenja jer uspeh tenka zavisi od mnogih faktora, uključujući obuku posade i taktičku upotrebu.

SAD trenutno izvoze svoje tenkove Abrams saveznicima kao što je Poljska, koja je nedavno naručila 250 jedinica, dok je izvoz ruskih tenkova značajno opao poslednjih godina zbog sankcija i lošeg učinka u Ukrajini. Ipak, obe zemlje nastavljaju da razvijaju nove tenkovske tehnologije, pripremajući se za izazove budućih sukoba.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare