Riši Sunak Foto:Tanjug/AP Photo/Thomas Krych

Konzervativci predvođeni premijerom Rišijem Sunakom izgubili su vlast nakon 14 godina. Na opštim izborima ubedljivu pobedu odnela je Laburistička partija, na čijem je čelu Kir Starmer. On je već dobio mandat za sastav nove vlade od kralja Čarlsa i očekuje se da će uskoro oformiti većinu u parlamentu. U međuvremenu, Sunak je najavio da će se povući sa čela partije kada njegov naslednik bude izabran. Evo šta birači u Ujedinjenom Kraljevstvu nisu mogli da oproste konzervativcima.

„Naša zemlja je glasala za promene i politika može da bude dobra sila, što ćemo i pokazati. Na prvom mestu je zemlja, a na drugom partija“, rekao je novoimenovani premijer Ujedinjenog Kraljevstva Kir Starmer u obraćanju javnosti u Dauning stritu.

Njegova laburistička partija dobila je oko 410 mesta u novom parlamentu.

Britanija izbori Foto:EPA-EFE/ANDY RAIN

Promene – razlog pobede laburista

On je napomenuo da je došlo vreme za promene u zemlji, ali da ona ne može da se dogodi preko noći.

„Biće potrebno vreme, ali rad na promenama će početi odmah“, poručio je Starmer.

On je istakao da će njegova vlada biti posvećena „mirnoj i strpljivoj obnovi“ koja će biti potkrepljena poštovanjem i poniznošću. Ranije mu je britanski kralj Čarls poverio mandat za formiranje nove vlade, nakon ubedljive pobede njegove stranke na parlamentarnim izborima.

I upravo je ta jedna reč – promene, razlog zašto su laburisti ovako ubedljivo pobedili. Građani su žarko želeli promene i da kazne konzervativce za nakupljene probleme tokom godina. Mnogo ih je, ali ključni su – loš životni standard, urušen zdravstveni sistem i nepostojanje politike prema ilegalnim migrantima.

Kir Starmer i kralj Čarls
Kir Starmer i kralj Čarls Foto: Yui Mok / AFP / Profimedia

Nestabilna vladavina konzervativaca

Pre svega, konzervativci su se suočavali sa brojnim izazovima otkako su preuzeli vlast 2010. Prvo su to bile posledice globalne finansijske krize, koja je povećala britanski dug i prouzrokovala da torijevci (konzervativci) nametnu godine štednje kako bi uravnotežili budžet. Zatim su izveli Britaniju iz Evropske unije, borili se sa jednom od najsmrtonosnijih pandemija kovida 19 u zapadnoj Evropi i videli da je inflacija porasla nakon što je Rusija napala Ukrajinu.

Bez obzira na okolnosti, mnogi glasači okrivljuju konzervativce za niz problema sa kojima se Britanija suočava, od izlivanja kanalizacije i nepouzdanih usluga železnice do krize troškova života, kriminala i priliva migranata koji prelaze Lamanš na čamcima na naduvavanje.

Skandali su oterali bivšeg premijera Borisa Džonsona sa funkcije i na kraju iz parlamenta, nakon što je utvrđeno da je lagao i kršio zakon i pravila. Njegova naslednica, Liz Tras, bila je premijerka samo 45 dana nakon što je njena ekonomska politika doživela debakl.

Britanija izbori Foto:EPA-EFE/DOMINIC LIPINSKI

Istina je da su se u poslednje dve godine premijeri često menjali, što je već ilustrovalo da je vladavina konzervativaca izuzetno nestabilna i da u svakom trenutku može doći do novih potresa.

4 greha konzervativaca

Građani Ujedinjenog Kraljevstva su se često žalili na kvalitet života, ali postoje četiri velika problema sa kojima se suočavaju, a za koje odgovorne smatraju upravo konzervativce.

Na vrhu piramide je ekonomija. Velika Britanija se bori sa visokom inflacijom i sporim ekonomskim rastom, zbog čega se većina ljudi oseća siromašnije. Konzervativci su uspeli da kontrolišu inflaciju, koja je pala za dva odsto, nakon što je dostigla vrhunac od 11,1 odsto u oktobru 2022. godine, ali rast je i dalje spor, što postavlja pitanja o vladinoj ekonomskoj politici.

Možda bi birači uspeli da povećane troškove života ostave po strani prilikom glasanja, da imaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Tužna istina je da je britanski zdravstveni sistem u nikad gorem stanju.

Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Britanska nacionalna zdravstvena služba, koja pruža besplatnu zdravstvenu zaštitu svima, ima duge liste čekanja za sve, od stomatološke nege do lečenja raka. Novine su pune priča o teškim bolesnicima koji su primorani da satima čekaju na Hitnu pomoć, a onda još duže na bolnički krevet.

Prethodnih meseci otkriven je veliki skandal koji je, čini se, zauvek promenio situaciju. Naime, u periodu od sedamdesetih do ranih devedesetih godina prošlog veka, više od 30.000 ljudi, od kojih je 3.000 umrlo, primilo je krv zaraženu virusom HIV-a ili hepatitisom C. To je obelodanjeno u dugo čekanom izveštaju Brajana Langstafa, objavljenom u sedam tomova, u kom se još i navodi da je sve to moglo da bude izbegnuto, ali da su slučaj zataškale Nacionalna zdravstvena služba i britanska vlada.

Do zaražavanja je došlo tokom eksperimentalnog lečenja pacijenata, za koje mnogi od njih nisu ni znali da su zapravo zamorčići. Među onima koji su umrli od posledica infekcije je i veliki broj dece. Premijer Velike Britanije Riši Sunak izvinio se onima koji su zaraženi i porodicama žrtava, a vlada će morati da plati odštetu od skoro 13 milijardi dolara.

POGLEDAJTE JOŠ:

Još jedna velika glavobolja je građane jeste kriza sa migrantima. Hiljade tražilaca azila i ekonomskih migranata prešlo je Lamanš u slabim čamcima na naduvavanje poslednjih godina, što je izazvalo kritike da je vlada izgubila kontrolu nad britanskim granicama. Politika konzervativaca za zaustavljanje brodova je ideja da se neki od ovih migranata deportuju u Ruandu. Kritičari kažu da plan krši međunarodno pravo, da je nehuman i da neće učiniti ništa da spreči ljude da beže od rata, nemira i gladi.

Naposletku, postoji pitanje zaštite životne sredine. Sunak je odustao od niza ekoloških obaveza, pomerajući rok za okončanje prodaje putničkih vozila na benzin i dizel i odobravajući nova bušenja nafte u Severnom moru. Kritičari kažu da je ovo pogrešna politika u trenutku kada svet pokušava da se bori protiv klimatskih promena.

BONUS VIDEO Laburisti uzimaju vlast konzervativcima

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare