Foto: EPA-EFE/KREMLIN POOL / SPUTNIK

Dok ceo svet sa nestrpljenjem očekuje da vidi kakva će biti sudbina Ukrajine, sve oči su uprte u jednog čoveka čiji bi potez mogao da bude ključan. Ruski predsednik Vladimir Putin je često označavan kao osoba koja bi mogla da donese odluku "biti ili ne biti", a nema sumnje da bez njega rešavanje pitanja Ukrajine nije moguće. Postoji čak i uvreženo mišljenje da je pitanje Ukrajine prekretnica u Putinovoj vladavini.

PROČITAJTE JOŠ:

Sedeći sam sa svojim stolom u Kremlju, ruski predsednik Vladimir Putin je u ponedeljak gledao preko prostranog parketa na svoj savet bezbednosti i upitao da li neko želi da izrazi alternativno mišljenje. Dočekao ga je ćutanje. Nekoliko sati kasnije, ruski predsednik se pojavio na državnoj televziji da održi ljutito i neuobičajeno predavanje o Ukrajini, zemlji koja je prema Putinovim rečima postala „kolonija sa marionetskim režimom“ i koja nije imala istorijsko pravo na postojanje, piše Gardijan.

Putinov dvostruki zakon, nakon kojeg je odmah usledilo potpisivanje sporazuma o ruskom priznavanju dve separatističke teritorije u istočnoj Ukrajini kao nezavisnih entiteta, verovatno će ostati upisan u istoriju kao jedna od glavnih prekretnica u njegovoj 22-godišnjoj vladavini.

Ovo nije bio političar koji je sazvao svoj tim zbog diskusije, već je ovo bio vrhovni vođa koji je upravljao svojim poslušnicima i osiguravao kolektivnu odgovornost za odluku koja će u najmanju ruku promeniti bezbednosnu arhitekturu u Evropi i koja može dovesti do užasnot rata koji će „progutati“ Ukrajinu.

Ukrajina Foto: REUTERS/Gleb Garanich

Putin je delovao iskreno ljutito i strastveno u svom govoru koji je gotovo sigurno sam napisao, tvrdi Gardijan.

U simboličnom znaku svoje sve veće izolacije, Putin je nedavno počeo da se sastaje sa poličarima, uključujući i svoje ministre, za razmetljivo velikim stolovima. Mnogi na Zapadu su ovo opisali kao „igru moći“ od strane Putina. Na sednici Saveta bezbednosti u ponedeljak, Putin je sedeo sam za stolom, dok su njegovi saradnici sedeli na velikoj udaljenosti od njega. Time se stekao utisak, kako Putin ponovo demonstrira svoju „nadmoć i veličinu“.

Sergej Nariškin, šef ruske špijunske službe, poznat po agresivnim antizapadnim izjavama, nelagodno je zamuckivao dok je Putin insistirao da mu odgovori.

„Govorite direktno“, odbrusio je Putin dva puta.

Vladimir Putin, potpisivanje, dekret, nezavisnost, Donjeck, Lugansk
Vladimir Putin Foto: Sputnik/Alexey Nikolsky/Kremlin via REUTERS

Na kraju, kada je uspeo da odgovori, Nariškin je rekao da podržava da Luganska i Donjecka Narodna Republika postanu deo Rusije. Putin mu je rekao da to nije predmet rasprave. Neki su sugerisali da je ovo možda bio pažljivo „osmišljen“ susret kako bi se Zapadu pokazalo da postoje i druge opcije.

Teško je reči da li je Putin doneo odluku po pitanju Ukrajine pre nekoliko meseci ili je skovao planove u hodu, ali je svakako bilo jasno da je odluka o priznanju doneta mnoge pre onog skupa u Kremlju koji je sve imao priliku da vidi.

Bilo je vrlo malo razmene mišljenja, a ideja da je sve bilo spontano je potkopana činjenicom da je ovaj događaj snimljen nekoliko sati ranije pa prikazivan kao događaj uživo. O tome svedoče kadrovi satova učesnika skupa.

Pojavljivanje Putina samo nekoliko sati kasnije kada je držao govor, učinilo je tvrdnju da se ovde radi o procesu donošenja odluka u realnom vremenu, još manje uverljivom.

Mnogi iz Putinovog tima ostavljaju utisak da istinskih veruju u propagandni narativ koji je Rusija izgradila da opravda svoju kontinuiranu agresiju na Ukrajinu.

Odluka o priznavanju separatističkih regiona dala je odgovore na neka pitanja, ali druga su ostala. Postoji šansa da Putin jednostavno prizna dve samoproglašene republike „onakve kakve jesu“. Ovo bi posle meseci apokaliptičnih scenarija, verovatno bilo prihvaćeno kao dobar ishod od strane Ukrajine i Zapada.

Vladimir Putin, potpisivanje, dekret, nezavisnost, Donjeck, Lugansk
Foto: Sputnik/Alexey Nikolsky/Kremlin via REUTERS

Ali izgleda da Putin ima na umu mnogo više od toga da jednostavno uzme istok Ukrajine i preuzme odgovornost za teritorije koje je de fakto već kontrolisao.

Putinove poslednje reči, da će Kijev, ako ne zaustavi nasilje, snositi odgovornost za „krvoproliće koje sledi“, bile su krajnje zloslutne. Zvučalo je jednostavno kao objava rata.

BONUS VIDEO: Vojni manevri ruske vojske u Belorusiji

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare