Izrael nije gubio vreme nakon pada Bašara al Asada, da bi bombardovao sve sirijske vojne resurse koje je želeo da zadrži van dohvata pobunjenika – napao je skoro 500 ciljeva, uništio mornaricu i, kako tvrdi, eliminisao 90% poznatih sirijskih raketa.
Međutim, zauzimanje najvišeg sirijskog vrha, vrha planine Hermon, možda se pokaže kao jedan od najtrajnijih dobitaka – iako su zvaničnici insistirali da je njegova okupacija privremena.
„Ovo je najviša tačka u regionu, koja gleda na Liban, Siriju i Izrael“, rekao je Efraim Inbar, direktor Jerusalimskog instituta za strategiju i sigurnost (JISS). „Strategijski je izuzetno važno. Ne postoji zamena za planine“.
Vrh planine Hermon se nalazi u Siriji, u tampon zoni koja je 50 godina odvajala izraelske i sirijske snage, sve do prošlog vikenda, kada su izraelske trupe preuzele kontrolu. Do nedelje, vrh je bio demilitarizovan i patrolirali su njime UN mirovnjaci – njihov najviši stalni položaj na svetu, piše CNN.
Izraelski ministar odbrane, Izrael Kac, naredio je u petak vojsci da se pripremi za oštre zimske uslove. „Zbog razvoja situacije u Siriji, izuzetno je važno da zadržimo kontrolu nad vrhom planine Hermon“, izjavio je u saopštenju.
Izraelske odbrambene snage (IDF) su napredovale i dalje od vrha, oko 25 kilometara od sirijske prestonice, prema informacijama grupe sirijskih aktivista Voice of the Capital. CNN nije mogao nezavisno da potvrdi ovu tvrdnju. Portparol izraelske vojske je ove nedelje demantovao da trupe „napreduju prema“ Damasku. Izrael je 1967. godine zauzeo Golansku visiju, stratešku visoravan na jugozapadu Sirije koja se graniči sa planinom Hermon, i od tada je okupira. Sirija je pokušala da vrati teritoriju iznenadnim napadom 1973. godine, ali je doživela neuspeh, a Izrael je anektirao Golansku visoravan 1981. godine. Okupacija je nezakonita prema međunarodnom pravu, ali su Sjedinjene Američke Države priznale izraelski zahtev za Golansku visoravan tokom administracije Donalda Trampa.
Izrael već decenijama drži niže padine planine Hermon i čak tu upravlja skijaškim centrom, ali je vrh ostao u pravoj Siriji. „Nemamo nameru da se mešamo u unutrašnje poslove Sirije“, rekao je premijer Benjamin Netanjahu u video poruci nekoliko dana nakon što je Izrael bombardovao stotine sirijskih ciljeva i preuzeo demilitarizovanu tampon zonu. „Ali svakako imamo nameru da uradimo sve što je potrebno kako bismo zaštitili našu sigurnost.“
Vrh planine Hermon je ogroman resurs pod kontrolom Izraela. Na visini od 2.814 metara, on je viši od bilo koje tačke u Siriji ili Izraelu, i drugi je po visini samo nakon jednog vrha u Libanu.
„Ljudi ponekad kažu da u doba raketa zemlja nije važna – to je jednostavno netačno“, rekao je Inbar.
U akademskom radu objavljenom 2011. godine, pisao je o mnogim prednostima koje pruža planina Hermon.
„Omogućava korišćenje elektronskog nadzora duboko u sirijskoj teritoriji, čime Izrael dobija kapacitet za rano upozorenje u slučaju predstojećeg napada“, napisao je. Napredne tehnološke alternative, poput nadzora sa vazduha, prema njegovim rečima, nisu bile uporedive. „Za razliku od instalacije na planini, ove ne mogu nositi tešku opremu poput velikih antena, a mogu biti oborene raketama zemlja-vazduh.“ Vrh planine je nešto više od 35 kilometara od Damaska, što znači da kontrola nad njegovim sirijskim padinama – koje su sada takođe pod kontrolom IDF-a – stavlja sirijsku prestonicu u domet artiljerije.
Vođa sirijskih pobunjenika, Mohammad al-Jolani, optužio je u subotu Izrael da je prešao „granice angažovanja“ svojim akcijama u Siriji, dok je grupa susednih zemalja pozvala Izrael da povuče svoje trupe sa svih sirijskih teritorija.
Nakon sastanka u Akabi sa zvaničnicima iz Turske, Iraka, Egipta i Evropske komisije, zamenik premijera Jordana, Ayman Safadi, optužio je Izrael da pokušava da iskoristi vakuum moći u Siriji. Safadi je upozorio da je stabilnost zemlje „stub bezbednosti regiona“ i da, ako Izrael ne poštuje sirijski suverenitet, rizikuje „eksploziju situacije“.
Izraelov Netanjahu, međutim, insistira da je njegova „ruka pružena“ novoj vladi u Siriji. Ali, u post-7. oktobru svetu, on i drugi teški igrači u nacionalnoj bezbednosti jasno su stavili do znanja da neće dozvoliti nikakve rizike.
„Uglavnom, ovo nam je udobnost“, rekao je penzionisani brigadir Izrael Ziv o izraelskim operacijama u Siriji. „Naučili smo šta se desilo u drugim zemljama kada teroristička organizacija preuzme vojnu opremu.“ Netanjahu je takođe insistirao da je okupacija privremena. „Izrael neće dozvoliti džihadističkim grupama da popune taj vakuum i prete izraelskim zajednicama na Golanskoj visoravni napadima sličnim onima 7. oktobra“, rekao je. Njegovi kriterijumi za povlačenje, kako je rekao, bio je „sirijski vojni aparat koji je posvećen sporazumu iz 1974. godine i koji može garantovati sigurnost na našoj granici“.
Nije jasno kada bi to moglo biti postignuto.
Da li će vojska povući svoje snage „je politička odluka“, rekao je Inbar. „Vojni bi voleo da ostanu tamo.“