Foto:EPA-EFE/SEBASTIEN BOZON

Epidemija koronavirusa značajno je paralisala civilno stanovništo, ali je trag ostavila i na evropske vojske koje su bile prinuđena da u vreme pandemije prekinu mirovne i borbene operacije, ali i da svojim pripadnicima nametnu strožija pravila, kako bi se sprečilo širenje korone posebno u bazama i vojnim objektima, gde je koncentracija ljudi na jednom prostoru veoma velika.

Sprečavanje širenja koronavirusa među pripadnicima vojske je veoma važno, posebno iz svetla nacionalne bezbednosti pojednih evropskih zemalja koje su veliki broj pripadnika, mornarice, kopnene vojske i vazduhoplovstva angažovali da da pomognu lekarima u borbi protiv smrtonosnog virusa.

Nemačka je tako za borbu protiv koronavirusa mobilisala 15.000 vojnika, kako bi pomogli lokalnim vlastima da se izbore sa krizom, dok su Poljaci angažovali hiljade vojnika da patroliraju gradskim ulicama dok je na snazi zabrana kretanja, učestvuju u dezinfekciji bolnica i pojačaju graničnu kontrolu kako bi sprečili bilo kakav pokušaj ilegalnog ulaska u zemlju.

Međutim, širenje korone među posadom nosača aviona Teodor Ruzvelt posebno je pokazalo koliko se virus može brzo proširiti među vojnim osobljem, Nosač aviona na nuklearni pogon, koji broji 5.000 članova posade trenutno je usidren u pomorsko-vazduhoplovnoj bazi Guam, gde je sva posada stavljena u karantin, a kapetan zbog pisma u kome je ukazao da visoki oficiri nisu preduzeli ništa u cilju obezbeđivanja mera zaštite i opreme za zaraženu posadu stiglo u mediji, posle čega je i smenjen.

Foto:EPA-EFE/Andrea Fasani

Nemačka vojska je zbog pandemije korona virusa promenila svakodnevna pravila poput ukidanja jutarnje prozivke, zabrana boravka veće grupe na otvorenom i obavezan karantin za neke zaposlene. Turska vojska između brojnih mera uvela je obaveznu socijalnu distancu na prostoru za rad, ali i u spavaonicama. Druga armija NATO pakta sopštila je u nedelju da će ograniliti borbene operacije i kretanje trupa u Siriji zbog porasta broja obolelih od koornavirusa.

Francuska vojska je u prevenciji širenja korone otakazala veliki broj pomorskih operacija i razmeštaja brodova i trupa, a u toku je i smanjivanje, potvrdio je portparol komande francuske vojske pukovnik Frederik Barbi, koji je dodao sa samnjenje obima snaga neće uticati na „operativnu sposobnost“ vojske.

U okviru tog plana francuski ratni brodovi koji se nalaze u misiji u Hormuskom zalivu se više ne zaustavljaju u regionalnim lukama, osim u Abu Dabiju, dok su sve vazduđne vežbe i operacije prekinute. U Francuskoj je oko 600 pripadnika vojske obolelo od kornavirusa, izjavio je u prošli petak ministar odbrane i tom prilikom potvrdio da su četvorica vojnika, koji učestvuju u borbenim operacijama protiv islamista u Zapadnoj Africi takođe zaraženi koronom.

Foto: Tanjug/Stefan Sauer/dpa via AP

Testiranje sumnjivih slučajeva u vojskama u Evropi je i dalje kritično i odvija se povremeno. Britanija i Turska i dalje kriju koliko je vojnog osoblja testirano ili pozitivno na koronavirus.

Italijansko ministarstvo odbrane, takođe nije dalo podatak koliko je oficira testirano i pozitivno na koronavirus. Jedine informacije koje su saopštene bile su da je načelnik generalštaba Salvatore Farina i desetak drugih visokih oficira koji su testirani bili pozitivni i da je jedan potpukovnik umro od korone.

U Španiji, koja je po broju zaraženih sa 130.000 na drugom mestu odmah iz Sjedinjenih Država, tamošnje ministarstvo odbrane saopštilo je da je 230 pripadnika vojske pozitivno na koronavirus, dok se njih 3.000 nalazi u samoizolaciji.

Načelnik generalštaba španske vojske general Ratnog vazduhoplovstva Miguel Angel Vilaroija, rekao je da koronavirus nije uticao na izvođenje pomorskih operacija, ali je prekinuta rotacija vojnog osoblja koje učestvuje u EU misiji „Atalanta“ koja se izvodi na rogu Afrike.

„Morali smo da odložimo i vratimo osoblje koje je trebalo da zameni osoblje u misiji, jer smo našli osobu zaraženu virusom“, rekao je on na konferenciji za novinare.

Portparol nemačkog ministarstva odbrane rekao je da je zaraženo oko 250 vojnika, a da je manje od 10 hospitalizovano.

Među njima je nekolicina vojnika koji služe u NATO misiji u Litvaniji. Vojni portparol rekao je i da su manevari  NATO obustavljeni zbog koronavirusa. Nemačke trupe koje idu u Avganistan prvo su u obavezi na 14 dana samoizolacije, dok su četiri italijanska vojnika raspoređena u Kabulu bila pozitivno testirana na koronu. Oko 200 od ukupno 800 italijanskih vojnika koji su raspoređeni u Iraku vraćaju se kući.

S druge strane kako infekcija u Evropi dostiže vrhunac, glavna briga je obezbedniti da oni vojnici koji učestvuju u borbi protivkorona virusa ne budu sami zaraženi.

Autor: Andrej Mlakar/Reuters