Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Poljska i Ukrajina imaju zajedničkog neprijatelja, ali to je teško zaključiti ako sudite prema onome što se događa na graničnom prelazu Dorohusk-Jagodin. Poljsku stranu granice blokira nekoliko desetina poljskih poljoprivrednika, od kojih mnogi drže crveno-bele zastave. Protestuju zbog, kako kažu, poplave ukrajinskog žita i drugih proizvoda nakon liberalizacije trgovine koju je uvela Evropska unija kao odgovor na rusku invaziju, piše “Politiko”.

„Moramo da zatvorimo granicu. Zar treba da umremo od gladi zato što su oni u ratu?“, upitao je Ždislav Dabrovski, poljoprivrednik iz Poljske sa imanjem od 30 hektara koji se pridružio demonstracijama.

Protestanti propuštaju samo dva kamiona na sat u Ukrajinu i nijedan u drugom smeru. To je stvorilo kolonu dugu 11,5 kilometara na poljskoj strani, uglavnom ukrajinskih kamiona koji čekaju da se vrate kući.

Volodimir čeka od 9. februara. Nosi kutije iz Nemačke koje se koriste za pakovanje soka od pomorandže u fabrici u Odesi.

Protest poljskih farmera na granci sa Ukrajinom Foto:AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

„Bez tih kutija fabrika stoji“, rekao je naginjući se kroz prozora svog plavog kamiona:

„Stalno me zovu. Na putu sam već 22 dana“.

Ista je situacija na svim putnim graničnim prelazima između Poljske i Ukrajine, a protesti kvare odnose između Varšave i Kijeva. Oleksandr Kubrakov, zamenik ukrajinskog premijera i ministar infrastrukture, rekao je u nedelju da je 160 tona ukrajinskog žita ilegalno izbačeno iz železničkih vagona u Poljskoj tokom transporta u luku Gdanjsk – što je bio već četvrti takav incident.

„Koliko dugo će poljska vlada i policija dopuštati da se ovaj vandalizam nastavi? Još jednom, svi ti poljoprivredni proizvodi prevoze se u zapečaćenim vagonima i idu u druge zemlje. Mi se strogo pridržavamo zakona. A vi?“, napisao je Kubrakov na mreži X (bivši Tviter), prenosi Index.hr.

Predstavnici dve vlade trebalo bi da se ove srede sastanu u Varšavi. Poljski premijer Donald Tusk odbio je u petak da se sastane s predstavnicima ukrajinske vlade, na čelu s premijerom Denisom Šmihalom, koji je doputovao na prelaz Korczova-Krakovec, kako bi pokušao da reši krizu. Šmihal je rekao poljskim poljoprivrednicima da ukrajinsko žito od septembra nije uvezeno u Poljsku i da svako zrno koje pređe granicu ide u druge zemlje.

„Poljaci i poljski poljoprivrednici moraju da čuju ovu istinu kako bi shvatili besmislenost blokade granice“, rekao je Šmihal.

Protest poljskih farmera na granci sa Ukrajinom Foto:AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ukrajinski poljoprivrednici dovezli su na prelaz opremu oštećenu ruskim minama kako bi poljskim poljoprivrednicima pokazali u kakvim uslovima moraju da rade.

Zelenski: Branićemo svoje interese

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski u nedelju je rekao da “kao predsednik, otvoreno kažem da je za nas vrlo važno da održimo naš savez s Poljskom”.

„A ako se ne preduzmu konkretni koraci, branićemo svoje interese“, rekao je Zelenski.

Granica je za Ukrajinu egzistencijalno pitanje. Na taj način dobija oružje i municiju – od kojih većina dolazi železnicom – i tako uspeva da održi svoju narušenu ekonomiju u funkciji.

Ali poljski farmeri kažu da je to pitanje i za njih ključno. Oni osuđuju EU zbog dopuštanja uvoza ukrajinskog žita – koje je Poljska blokirala s domaćeg tržišta kršeći pravila EU. Odluka EU da pomogne Ukrajini u izvozu svoje robe putem takozvanih puteva solidarnosti kroz zemlje kao što su Poljska, Rumunija i Mađarska pomogla je da se stabilizuju cene žitarica u EU, ali je takođe omogućila trgovcima i prerađivačima u tim zemljama da kupe jeftine proizvode umesto da pomognu u njihovom daljem izvozu.

Volodimir Zelenski Foto:Tanjug/Wolfgang Rattay/Pool Photo via AP

Poljoprivrednici u područjima koja se neposredno graniče s Ukrajinom videli su kako se njihovi silosi pune, a cene padaju. Nacionalne vlade, uključujući i poljsku, odgovorile su blokadom svojih domaćih tržišta.

„Ono što šalju je otrovno, nije prikladno čak ni za stočnu hranu“

„Kako bi trebalo mi da se takmičimo? U Ukrajini posluju velike korporacije“, požalio se Marcin Bolesta, koji ima farmu od 20 hektara u istočnoj poljskoj regiji Podlaskie, i dodao:

„Teško je izdržavati porodicu. Imamo kredite. Kako ćemo da ih vratimo? Ne želimo da ukrajinska pšenica pređe granicu. Ono što šalju je otrovno. Nije prikladno čak ni za stočnu hranu“.

U Poljskoj je postalo uobičajeno da se postavlja pitanje da li ukrajinski proizvodi zadovoljavaju standarde EU iako nedostaju dokazi koji bi potkrepili takve sumnje. Čak je i zamenik ministra poljoprivrede Mihal Kolodzijačak – i sam poljoprivredni aktivista – sproveo lične inspekcije ukrajinskog žita na granici poslednjih sedmica nakon što je doveo u pitanje kvalitet.

Protest poljskih farmera na granci sa Ukrajinom Foto:AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Poljski protesti nisu usmereni samo na Ukrajinu. Poljoprivrednici su takođe ljuti zbog Zelenog plana Evropske unije, za koji kažu da će ih opteretiti dodatnim troškovima. Oni ukazuju na zahtev EU da se četiri odsto zemlje ostavi neobrađeno iako je Brisel odložio nametanje tog pravila, tako da zapravo niko nije pogođen.

„Do sada se ništa nije promenilo, ali želimo da se sve to baci u đubre“, rekao je Dabrovski.

Poziv na zatvaranje granica

Pojedini demonstranti takođe pozivaju na zatvaranje granice i za drugu robu iz Ukrajine, poput cementa. Uvoz je skočio sa 51.000 tona 2021. godine na 340.000 tona prošle godine. Ali, cement je retka “svetla tačka” za ukrajinsku trgovinu sa Poljskom. Prošle godine Poljska je izvezla 12 milijardi evra robe u Ukrajinu, što je povećanje od 13,6 odsto u odnosu na 2022. U međuvremenu, ukrajinski izvoz u Poljsku pao je za 23 odsto – na pet milijardi evra.

POGLEDAJTE JOŠ:

Protesti farmera usledili su posle štrajkova kamiondžija krajem prošle godine koji su se žalili na nepoštenu konkurenciju svojih ukrajinskih kolega. Političari u Varšavi, kao i u većini drugih zemalja, prihvataju pritužbe poljoprivrednika – pogotovo jer Poljska odbrojava dane do lokalnih izbora 7. aprila, koji će biti test snage za Tuskovu koaliciju, koja je osvojila vlast prošle jeseni.

Četiri stranke koje čine Tuskovu vladajuću koaliciju imaju zajednički cilj da ponovo poraze stranku Pravo i pravda (PiS), koja je izgubila na parlamentarnim izborima u oktobru.

Iako se samo sedam odsto Poljaka bavi poljoprivredom, oko 40 posto stanovništva živi na selu, zbog čega su ruralni stavovi politički ključni. Opasnost je bila vidljiva na prelazu Dorohusk, gde su farmeri stavili lik zamenika ministra poljoprivrede u invalidska kolica u blizini logorske vatre, koja je gorela nasred puta.

Tusk je bio vrlo oprezan da ne naljuti poljoprivrednike odbijajući da upotrebi silu kako bi rasterao protestante i otvorio granicu.

„Protest poljoprivrednika, želim to da kažem vrlo jasno, ima svoje duboko opravdanje“, rekao je Tusk u petak.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar