Ekaterina Zaharijeva Foto: EPA-EFE/PANTELIS SAITAS

Bugarska ministarka spoljnih poslova Ekaterina Zaharijeva izjavila je danas da će Bugarska blokirati početak pregovora Severne Makedonije sa EU sve dok se u susednoj zemlje ne okonča, kako je rekla, govor mržnje o svemu što je bugarsko. Ona je optužila makedonsku političku elitu da je proteklih 30 godina stimulisala i tolerisala govor mržnje što je uticalo i na obične građane u toj zemlji.

Zaharijeva je u intervjuu za špansku agenciju EFE rekla da odnose između Skoplja i Sofije treba da budu poput one između Latinske Amerike i Španije.

„Problem sa istorijom je što pogrešno i lažno tumačenje događaja i dešavanja imaju direktni uticaj i to kreira jezik mržnje i negativnu kampanju protiv Bugara i Bugarske, što je za nas nedopustivo“, istakla je Zaharijeva.

Ona je optužila makedonsku političku elitu da je proteklih 30 godina stimulisala i tolerisala govor mržnje što je uticalo i na obične građane u toj zemlji.

„Bugarska nikada nije odricala pravo na postojanje makedonske države, njenog suvereniteta i da nazivaju jezik onako kako oni žele. Ali sve to ne treba da se dešava uz pomoć laži o tome kako je nastala ta nacija“, rekla je Zaharijeva.

Kao primer navela je Argentince i Čileance uz tvrdnju da to što oba naroda govore španski ne čini ih manje Argentincima i Čileancima, te da činjenica da su imali zajedničku istoriju do jednog trenutka ne umanjuje njihov suverenitet, već ih zbližava.

Dodaje da kao što je Španija največi podržavalac bližih odnosa EU sa Latinskom Amerikom, tako je i Bugarska prva zemlja koja je priznala makedonsku nezavisnost 1991. i postavila pitanje proširenja EU na Zapadnom Balkanu tokom svog predsedavanja Uniji u 2018. godini.

Naglasila je da se Bugarska plaši od teritorijalne pretenzije Severne Makedonije i tvrdnji da u Bugarskoj živi makedonska manjina, što je nazvala iredentizam.

Dodala je da Sofija traži da u pregovaračkom okviru za Severnu Makedoniju sa EU budu uključena tri bugarska zahteva, odnosno, da makedonski jezik bude formulisan kao oficijalni jezik Severne Makedonije, da postoji jasan okvir sprovođenja Sporazuma iz 2017. i da Skoplje prestane da tvrdi da postoji makedonska manjina u Bugarskoj.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare