Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Seizmografi Seizmološke službe u Hrvatskoj zabeležili su tri minuta nakon ponoći slab zemljotres sa epicentrom kod Markuševca u Zagrebu.

Jačina potresa iznosila je 2.8 po Rihteru, a iako se potres osetio samo u užem epicentralnom području, uznemirio je Zagrepčane koje svaki dodatni potresi podsećaju na razoran zemljotres 22. marta 2020.

Pre dve godine upravo na današnji dan Zagreb je pogodio još jedan slabiji potres, jačine 2.4 prema Rihteru, a dva dana pre, 17. juna 2020. metropolu je zadesilo nešto jače podrhtavanje – jačine 3.1 prema Rihteru.

Svi ti potresi izazvali su strepnju kod Zagrepčana koji su ponovno noćas na aplikaciji Evromediteranskog seizmološkog centra ostavili brojne komentare, prenosi Jutarnji list.

„U Markuševcu je jako zatresao zemljotres, kuća je išla levo-desno“, „Dubrava, kao da će se tlo rasprsnuti, užas“, „Velika buka i grmljavina“, „Bogme je zatutnjalo na Žitnjaku, mislim da je i jači bio“, nizala su se svedočanstva, a osim građana Zagreba javili su se i stanovnici okolnih mesta poput Zaprešića i Velike Gorice.

Inače, zemljotresi i seizmička aktivnost šire okoline Zagreba nisu ništa neuobičajeno.

PROČITAJTE JOŠ:

Naime, Zagreb se nalazi se na kontaktu velikih tektonskih jedinica: na severozapadu su Alpi na istoku Panonski bazen i na jugu Dinaridi.

Uzročnici nastanka zemljotresa su tektonski pokreti koji se događaju u regionalnom prostoru. Usled naguravanja i/ili podvlačenja pojedinih tektonskih jedinica jednu pod drugu litosfera puca, a rasedi postaju seizmički izvori potresa.

Samo područje grada Zagreba je pod uticajem žumberačko-medvedničko-kalničkog raseda pa su potresi ovde posledica sučeljavanja struktura panonskog bazena i onih ‘medvedničko-kalničkog pružanja’, navode seizmolozi.

BONUS VIDEO: Dve godine od razornog zemljotresa u Zagrebu Obnova ili zastoj

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar