Evropski parlament
Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Evropska komisija pokleknula je pod pritiskom Francuske i drugih država, objavljivanjem skupa pravila o održivom finansiranju koji će naneti ogromnu štetu Evropskoj uniji i globalnom ekološkom delovanju. Komisija službeno klasifikuje prirodni gas i nuklearnu energiju kao ekološki održive prema EU taksonomiji – vodiču za “zelena” ulaganja u EU, uprkos činjenici da prirodni gas stvara ogromne emisije, a nuklearna energija stvara visoko radioaktivni otpad sa kojim i dalje ne znamo da upravljamo, saopštila je WWF.

Svetska fondacija za prirodu (WWF) u saopštenju je navela da se time narušava tržište zelenim obveznicama, koje je do sada isključivalo prirodni gas i nuklearnu energiju i rizikuje se usmeravanje milijardi evra prema štetnim industrijama koje koriste ova goriva.

PROČITAJTE JOŠ:

Prema njihovim rečima, tek prošle nedelje, naučni savetnici Evropske komisije za taksonomiju osudili su predlog Komisije, ukazavši da “nije u skladu sa Uredbom o taksonomiji” i predstavlja ozbiljnu pretnju za uspostavljeni okvir klasifikacije održivih investicija i aktivnosti”.

„Predlog Komisije ima za cilj da razjasni pojedinosti robusnog akta o taksonomiji EU, čiji Član 19. zahteva da se kriterijumi taksonomije temelje na nauci, ne daju poseban tretman određenim tehnologijama i da se lako mogu proveriti. Međutim, novi kriterijumu za prirodni gas i nuklearnu energiju krše svaki od ovih zahteva i nisu u skladu sa uredbom. WWF poziva Evropski parlament i Savet, koji imaju mogućnost glasanja o predlogu, da ga odbiju“, navedeno je u saopštenju.

Ester Asin, direktorka WWF-ove kancelarije za evropske politike istakla je da je „ogroman pritisak omiljenih industrija nekih evropskih vlada doveo je do ovog predloga“.

Kako je ona istakle, „zakon koji je Komisija juče usvojila pozicionirala bi evropski finansijski sistem protiv planete. Moraju ponovo da razmisle i zadrže prirodni gas i nuklearnu energiju izvan Taksonomije”.

„Francuska se mesecima zalagala za uključivanje nuklearne energije kao održive u taksonomiju Evropske unije. U zamenu za podršku Poljske, Slovenije, Mađarske, Češke, Slovačke i drugih zemalja, u vezi sa nuklearnom energijom, francuska vlada pristala je proaktivno da podrži naučno neutemeljeno uključivanje prirodnog gasa. Nemačka podržava uključivanje prirodnog gasa, ali se protivi uključivanju nuklearne energije. Od zemalja u regionu, Hrvatska je među onima koje podržavaju uključivanje prirodnog gasa u EU taksonomiju“, objasnila je WWF.

Kako tvrde, na stranu naučnih dokaza stala je Španija, koja se protivila uključivanju i prirodnog gasa, i nuklearne energije, dok se Austrija, Danska, Luksemburg i Portugal protive nuklearnoj. Austrijska vlada obećala je da će postaviti pravni izazov za svaki zakon koji sadrži nuklearnu energiju. Dok su neke države članice bile uključene u izradu predloga, Evropski parlament i građani su bili potpuno isključeni iz procesa.

“Evropska komisija upustila se u opasan proces inkriminacije sa evropskim vladama. Konačni kriterijumi za prirodni gas i nuklearnu energiju su još gori nego u nacrtu i ovaj akt se, ako želimo da zaštitimo verodostojnost cele taksonomije EU, mora odbaciti. U trenucima kada se ceo svet suočava sa problemom klimatskih promena, ulaganje u nuklearnu, što zagovara i Slovenija, ili fosilnu energiju, što zagovara Hrvatska, apsolutno je problematično! Nijedna finansijska institucija ne bi smela da koristi ovaj akt za donošenje odluka o zelenim ulaganjima, jer bi se i dalje izlagale rizicima poput lažnog zelenog marketinga, štete po ugled, blokiranih sredstava i pravnih komplikacija”, ističe Nataša Kalauz, izvršna direktorka WWF Adrije.

Mnogi investitori i banke već su jasno dali do znanja da ne podržavaju lažnu zelenu taksonomiju, sistem koji je izričito osmišljen da identifikuje zelene privredne aktivnosti na jasan i transparentan način za investitore.

Bonus video: Klimatske promene i zdravlje ljudi

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar