Foto:shutterstock; photonews.at/Georges Schneider / imago stock&people / Profimedia;

Mađarski premijer Viktor Orban priprema teren za još jedan, do sada neviđeni udarac na malobrojne nezavisne medije i grupe civilnog društva. Nakon kontroverznog zakona iz 2017. godine (sličan je nedavno usvojen i u Srbiji), koji je izazvao veliku polemiku u Evropskoj uniji (EU), Orbanova stranka Fides ove nedelje će parlamentu podneti nacrt zakona kojim se predviđa stvaranje kancelarije zadužene za istragu i kažnjavanje aktivnosti onih koji ugrožavaju suverenitet Mađarske. Naravno, Fides će odlučivati ko su ti koji ruše suverenitet, a u javnosti odjekuju optužbe koje su i u Srbiji dobro poznate - strani plaćenik, domaći izdajnik.

Mađarski zagovornici demokratije i pravnog sistema izrazili su strah od novog zakona za koji kažu da bi mogao da izvrši veći pritisak na nezavisne medije i grupe civilnog društva.

Nacrt zakona, za koji se očekuje da će mađarska vladajuća partija Fides podneti u utorak, trebalo bi da predloži stvaranje nove kancelarije zadužene za istragu aktivnosti koje ugrožavaju „suverenitet“ Mađarske.

Viktor Orban Foto:Tanjug/AP Photo/Omar Havana

Represija pod plaštom suvereniteta

Vlada je podelila tek nekoliko detalja o svojim planovima. Ali, rukovodstvo Fidesa je nagovestilo da bi se novi zakon mogao primeniti na inostrano finansiranje političkih partija, a možda i medija i organizacija civilnog društva koje vlasti optužuju da rade pod uticajem Vašingtona i/ili Brisela.

Mađarski premijer Viktor Orban, koji je proveo više od decenije konsolidujući vlast i šireći uticaj svoje stranke na sve aspekte javnog života, dugo je promovisao ideju da se strani subjekti mešaju u mađarsku politiku i da njegovi kritičari zapravo deluju protiv nacionalng interesa.

Mađarska je 2017. godine odobrila kontroverzni zakon protiv NVO, za koji je vlada tvrdila da je osmišljen da osigura transparentnost grupa koje primaju donacije iz inostranstva. Sud pravde EU kasnije je presudio da su zakonom prekršena prava Mađara.

Foto: Beata Zawrzel / Zuma Press / Profimedia

Uprkos pravnim preprekama i međunarodnim kritikama, Orban je nastavio da tvrdi da njegove domaće kritičare kontrolišu spoljne sile.

„Oni su otvoreno rekli da žele promenu vlasti u Mađarskoj. Iskoristili su sva sredstva političke korupcije da finansiraju mađarsku opoziciju“, rekao je Orban u govoru prošlog leta.

Na sastanku stranke u septembru, premijer Mađarske se posebno požalio na finansiranje iz inostranstva, citirajući grupe civilnog društva i medije „finansirane od Brisela ili preko Soroševe mreže“.

Strah medija i NVO

Sada, kada Mađarska ulazi u kampanju uoči evropskih parlamentarnih i opštinskih izbora sledeće godine, mađarski novinari i grupe za nadzor zabrinuti su da bi vlada mogla da preduzme još jedan korak u naporima da utiša kritičke glasove.

Foto: EPA-EFE/Vivien Cher Benko / Hungarian PM’s Press Office

Rukovodstvo „Teleksa“, jednog od retkih preostalih nezavisnih medija u Mađarskoj, nedavno je izdalo javno upozorenje da je „pod maskom zaštite suvereniteta“ Orbanova vlada „objavila rat kritičkoj štampi“.

Zastupnici prava kažu da je novi zakon deo dugotrajnog procesa, jer Orban radi na tome da učvrsti svoju kontrolu.

„Ideja organa za zaštitu suvereniteta definitivno odgovara trendu. Prihvatanje stranog finansiranja od strane političkih partija je već zabranjeno i postoji dobar razlog za to. Naš osnovan strah je da će se ovaj zakon koji dolazi uklopiti u niz vladinih akcija koje žele da ograniče učešće u javnom životu i rad slobodne štampe“, rekla je Stefanija Kaproncaj, direktorka strategije u Mađarskoj uniji za građanske slobode.

Vladimir Putin Foto:ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Štaviše, postoji zabrinutost da bi predlog zakona mogao da unapredi narativ vlade da je bilo koja vrsta stranog finansiranja protivna nacionalnom interesu Mađarske.

„Putinistički pristup“

Dok stručnjaci naglašavaju da je nemoguće proceniti uticaj novog zakona dok se ne objavi ceo tekst, već postoji nervoza u javnosti.

„Ovo je nebrojena pravna pretnja nezavisnim nevladinim organizacijama i nezavisnim medijima“, rekao je Gabor Polijak, mađarski profesor koji je specijalizovan za medijsko pravo i politiku.

Ali nejasno je, kaže on, da li će se „roditi još jedan krezubi lav“ ili će Fides zauzeti „putinistički“ pristup.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Ako zaista postoji jaka pravna pretnja stranoj pomoći, to će u suštini značiti kraj nezavisnih medija i civilnog društva“, primetio je Polijak.

Neki kritičari kažu da je kampanja za očuvanje suvereniteta delimično pokušaj da se odvrati pažnja birača i da će sama kancelarija, ako bude stvorena, imati mali značaj.

„Fides obično pokreće kampanju diverzije kada želi da odvrati ljude od stvarnih problema, kao što je inflacija, stanje u kojem su naši obrazovni, zdravstveni i socijalni sistemi“, rekao je Marton Tompos, poslanik u mađarskom parlamentu iz opozicione partije Momentum.