Porodica hongkonškog aktiviste uhapšenog u Kini nakon što je navodno pokušao da pobegne gliserom na Tajvan tvrdi da nemaju nikakvog kontakta sa njim i da je jedino što su dobili od kineskih vlasti potvrda da je uhapšen.
Endi Li jedan je od 12 aktivista koje je kineska obalska straža uhvatila 23. avgusta. Ranije tog meseca uhapšen je, na osnovu novog zakona o nacionalnoj bezbednosti i vlasti su mu konfiskovale pasoš pre nego što su ga pustili uz kauciju.
Endijeva mlađa sestra koja nije želela da joj se objavi ime rekla je Gardijanu da porodica nije imala pojma da Li planira da napusti Hongkong i da je za njegovo hapšenje saznala iz medija. Drugij informacija nemaju.
„Jedini put kada smo bili sigurni da je reč o njemu bilo je kada smo dobili obaveštenje iz policije da je u zatvoru Jantian“, rekla je Lijeva sestra. „Nemamo nikakve fotografije, nikakav dokaz. Jedina potvrda je papir na kome piše njegovo ime“, dodala je ona.
Kineske vlasti tvrde da su svim uhapšenima ponuđeni advokati ali Lijeva sestra smatra da „niko od njih (uhapšenih) nije toliko glup da uzme advokata kojeg mu preporučuje kineska vlada. Znaju da im to nije u interesu“.
Liang Ksiadžung, avokat koji je pokušao da uzme Endijev slučaj, kaže da je podneo sve potrebne papire u zatvoru ali da je odbijen uz obrazloženje da njegov klijent ima drugog advokata. „Nisu nam rekli ko je taj advokat“, rekao je on.
Hongkonški demonstranti, koji već mesecima protestuju protiv kineske vlade, sada pozivaju na oslobađanje Hongkonških 12. kako se zove grupa pšenih aktivista. Njihove porodice pozvale su kineske vlasti da im oslobodi decu ili makar da im obezbede pristup advokatima i lekarima.
Porodice su stajale ispred pekinške kancelarije za vezu satima, odvojeni barijerama od zgrade, i niko nije izašao da ih čuje.
Kineske vlasti nisu pružile mnogo informacija o hapšenju. Ne zna se da li je brod bio u hongkonškim vodama kada su uhapsili aktiviste, nisu obavestili kolege u Hong Kongu, nisu pružili nikakve detalje o optužnici, osim da su uhapšeni „separatisti“ koji su nelegalno prešli granicu.
Vlada Hongkonga „oprala“ je ruke od uhapšenih, saopštivši da treba da odgovaraju za svoje zločine.