Oko dvesta britanskih vojnika od danas vozi i toči gorivo pumpama na jugoistoku Engleske i u Londonu.
Petina pumpi na jugoistoku Engleske i u Londonu do jutros je bila bez goriva, saopštava Udruženje prodavaca naftnih derivata na malo. U ostalom delu zemlje, benzina ima na 86 odsto pumpi.
Isto udruženje ističe da je u drugim delovima Britanije došlo do „značajnog poboljšanja snabdevanja“ zbog „učestalih dostava goriva“.
Međutim, vlasnici benzinskih pumpi upozoravaju da je i taj nivo daleko od normalnog snabdevanja i da je ta grana privrede mesecima bila na samoj ivici održivog poslovanja.
Mali i srednji privrednici drže oko pet i po hiljada od 8.380 pumpi u Velikoj Britaniji.
Vojnici su morali da prođu ubrzanu obuku točenja goriva, koje je organizovala firma „Hojer“.
Na dužnost je jutros stupilo 65 vojnika, a očekuje se da će ih u narednim danima biti dvesta.
Konzervativna vlada je na udaru kritika što je toliko dugo čekala da u lanac dostave benzina i drugih naftnih derivata uključi armiju.
Ova kriza koincidira sa godišnjom konvencijom vladajuće stranke, koja je 3. oktobra počela u Mančesteru, samo nekoliko dana po okončanju godišnjeg okupljanja laburista, koje je ove godine održano u Brajtonu.
Pomalo iznenađujuće, ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da javnost ne krivi vladu Borisa Džonsona za redove pred pumpama već prst upire u naftne konzorcijume, optužujući ih za loše uslove rada i male plate u sektoru nabavke.
Suština nestašice nije u nedovoljnoj količini goriva, jer rafinerije u Velikoj Britaniji rade bez zastoja.
Spor je u tome što britanski vozači ne žele da rade po trenutnim cenama i uslovima rada, a vlada, ali i opozicija, nisu spremne da izdaju veliki broj sezonskih radnih dozvola stranim kamiondžijama, jer im je cilj da zaposle domaće.
Pozivanje vojske u pomoć samo naglašava rešenost bregziterske vlasti da natera naftne kompanije da poboljšaju uslove i cenu rada u sektoru nabavke.
BONUS VIDEO: Cela Britanija u redu za gorivo, slike koje su nama dobro poznate