Vlada Izraela produžila je danas vanrednu meru kojom se zabranjuje javno okupljanje, uključujući široko rasprostranjene proteste protiv premijera Benjamina Netanjahua. Izrael je uveo mere izolacije širom zemlje 18. septembra pred jevrejske verske praznike kako bi se zaustavilo naglo širenje zaraze koronavirusom.
Ministri su odobrili tu meru koja će važiti do narednog utorka telefonskim glasanjem, saopštio je kabinet premijera.
U međuvremenu je šef izraelske unutrašnje bezbednosne službe Šin bet, Nadav Argaman, priznao da je prekršio mere izolacije jer je primio goste, članove svoje porodice, u svom domu.
On je najnoviji u nizu visokih izraelskih zvaničnika koji se nisu povinovali propisima.
Izrael je uveo mere izolacije širom zemlje 18. septembra pred jevrejske verske praznike kako bi se zaustavilo naglo širenje zaraze koronavirusom.
Izraelski parlament Kneset usvojio je prošle nedelje zakon kojim se omogućava da vlada uvede vanredno stanje na nedelju dana kako bi se ograničilo okupljanje zbog pandemije.
Vlada je posle toga proglasila vanredno stanje ograničavajući sva javna okupljanja do kilometra od mesta stanovanja.
Netanjahu je rekao da su ograničenja uvedena zbog brige o bezbednosti jer se zemlja suočava sa naglim porastom broja zaraženih ali su ga kritičari i demonstranti optužili da pojačava izolaciju kako bi prigušio neslaganje.
Hiljade Izraelaca učestvovalo je u demonstracijama održavanim najmanje jednom nedeljno ispred rezidencije premijera u Jerusalimu tokom čitavog leta, pozivajući Netanjahua koji je dugo na funkciji da podnese ostavku jer mu se sudi za korupciju.
Otkako su ograničenja uvedena u septembru hiljade Izraelaca su organizovale proteste na ulicama i javnim trgovima u blizini svojih kuća protiv lošeg odgovora Netanjahuove vlade na krizu nastalu usled pandemije.
Jedan izraelski demonstrant je danas na glavnom Trgu Rabin u Tel Avivu ispisao reč „idi“ na hebrejskom koja je postala popularna medju onima koji protestuju protiv Netanjahua.
I Netanjahu i predsednik Izraela Ruven Rivlin su prekršili sopstvene mere od početka pandemije.
Izrael je najpre bio hvaljen zbog brzog uvođenja restrikcija u februaru kako bi se zaustavilo širenje novog virusa ali je u maju naglo otvorio ekonomiju i broj zaraženih se brzo povećao.
Od početka pandemije zabeleženo je 282.000 slučajeva zaraze, a više od 1.800 ljudi je preminulo.
Posle tri nedelje izolacije broj novih slučajeva postepeno opada ali se infekcija još uvek širi, posebno u zajednici ultraortodoksnih Jevreja.
Pratite nas i na društvenim mrežama: