Gruzija protesti Foto:EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI

Više od 44 osoba je povređeno tokom protesta u Gruziji koji su izbili nakon što je vlada te zemlje saopštila da obustavlja pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, saopštili su danas lokalni zvaničnici.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije saopštilo je da je hospitalizovano 27 demonstranata, 16 policajaca i jedan novinar.

Tokom predhodne noći više desetine hiljada demonstranata okupilo se ispred parlamenta bacajući kamenje i paleći vatromet, dok je policija upotrebila silu kako bi ih rasterala.

Gruzija protesti Foto:EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI

Premijer Irakli Kobahidze upozorio je da će „svako kršenje zakona biti dočekano sa punom strogošću zakona“.

On je rekao da nije tačno da su evropske integracije Gruzije zaustavljene: „Jedino što smo odbacili je sramna i uvredljiva ucena, koja je, u stvari, bila značajna prepreka evropskim integracijama naše zemlje“, objasnio je.

Kobahidze je takođe odbacio izjavu američkog Stejt departmenta da suspenduje svoje strateško partnerstvo sa Gruzijom: „Vidite da odlazeća administracija pokušava da novoj administraciji ostavi što teže nasleđe. Oni to rade u vezi sa Ukrajinom, a sada i sa Gruzijom“, rekao je on.

Sporna pobeda vladajuće partije Gruzijski san na parlamentarnim izborima 26. oktobra, koji su viđeni kao referendum o težnjama Gruzije da se pridruži EU, izazvala je velike demonstracije i dovela do bojkota parlamenta od strane opozicije.

Gruzija protesti Foto:EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI

Opozicija je saopštila da je glasanje bilo lažirano uz pomoć Rusije, kako bi Moskva mogla da zadrži Tbilisi u svojoj orbiti.

Govoreći za Asošijeted pres u subotu, prozapadna predsednica Gruzije Salome Zurabišvili rekla je da Gruzijski san kontroliše glavne institucije. „Mi ne tražimo revoluciju. Tražimo nove izbore, ali u uslovima koji će obezbediti da volja naroda više ne bude lažno predstavljena ili pokradena“, rekla je ona.

Poslanici EU pozvali su na ponavljanje parlamentarnih izbora u roku od godinu dana pod međunarodnim nadzorom i nezavisnom izbornom administracijom. Oni su takođe pozvali EU da uvede sankcije i ograniči formalne kontakte sa gruzijskom vladom.

EU je Gruziji dodelila status kandidata u decembru 2023. godine pod uslovom da ispuni preporuke bloka, ali je stavila na čekanje njeno pristupanje i prekinula finansijsku podršku ranije ove godine nakon usvajanja zakona o „stranom uticaju“ za koji se veruje da je donet pod ruskim uticajem i da predstavlja udar na demokratske slobode.

Bonus video: Kako izbori približavaju Srbiju i Gruziju?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar