vojne vežbe
Foto: The Defense Ministry/Yonhap via REUTERS

Jedan od tipova raketa koje nakon odluke bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena na vojnim metama duboko u Rusiji smeju koristiti ukrajinske snage su i američki projektili tipa ATACMS.

To je dalekometni, visokoprecizno vođeni balistički raketni sistem dometa od 300 kilometara, koji se može lansirati sa mobilnih platformi kao što su lanseri raketa HIMARS.

Te rakete su dizajnirane za napade na strateške ciljeve kao što su aerodromi, položaji raketa zemlja-vazduh, artiljerijske snage, područja snabdevanja, komandne grupe ili komunikacijske tačke. Dosežu visinu leta između 50 i 65 kilometara, piše Index.hr.

Ta im visina omogućava raketama da izbegnu većinu obrambenih sistema zemlja-vazduh, zadržavajući pritom preciznost neophodnu za izvođenje napada. Brzina rakete dostiže 3700 kilometara na sat, dok je njena dužina četiri metra. Težina bojeve glave procenjuje se na 160 do 560 kilograma. Usmeravanje rakete se obavlja putem navigacije i uz pomoć GPS sistema, prenosi Al Jazeera.

Raketa koristi čvrsto gorivo što je čini pogodnom u različitim okruženjima, dok se oslanja na bojevu glavu koja generiše eksploziju čiji je intenzitet ekvivalentan eksplozivnoj sili od 228 kilograma TNT-a. Analitičari su na X-u pre par meseci objavili snimke koje prikazuju kako izgledaju napadi ATACMS-ima.

Proizvedeno ih je svega 4.000

Kopnene snage Sjedinjenih Američkih Država poseduju ovu raketu od 1990. godine, a sistem je lansirao 450 raketa tokom invazije na Irak 2003. godine, dok je 560 raketa lansirano u nekoliko ratova tokom 2015. godine.

U SAD je dostupan ograničen broj ATACMS-a, jer je Lokid Martin, kompanija koja ga je razvila, proizvela svega oko 4.000 tih projektila.

Rusi su već zapretili da će odgovoriti ako se ovako nešto dogodi i ostaje da se vidi na koji tačno način. Jer, otkako je Donald Tramp izabran za predsednika, pojačali su napade i to ne samo na vojnu nego i civilnu infrastrukturu, energetske sastave… Iskorišćavaju trenutke gubitka morala kod Ukrajinaca, svesnih da bi Trampova inauguracija iduće godine mogla biti početak kraja za njihove nade u odbijanje Rusa sa svog teritorija.

Ali, do tada ima više od dva mjeseca i Rusi će zbog oružja koje Ukrajinci imaju na raspolaganju morati menjati način ratovanja, premestiti vojne baze koje su u dometu projektila i puno opreznije dopremati oružje, pojačanja i razne vojne potrepštine na bojište. U najmanju ruku, Ukrajinci su dobili vreme…

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare