Sjedinjene Američke Države ocenile su da je rusko obaranje drona američkog vazduhoplovstva iznad Crnog mora "nepromišljeno, ekološki neispravno i neprofesionalno". Ruski borbeni avion srušio je u utorak dron nakon što je oštetio propeler američkog drona MQ-9 Reaper, saopštila je američka vojska.
Dron Riper i dva ruska aviona Su-27 leteli su u utorak iznad međunarodnih voda iznad Crnog mora kada je jedan od ruskih mlaznjaka nekoliko puta namerno leteo ispred bespilotne letelice i bacio gorivo na bespilotni dron, navodi se u saopštenju američke Evropske komande.
Avion je zatim udario u propeler drona, što je navelo američke snage da obore dron MQ-9 u međunarodnim vodama, a portparol Pentagona general Patrik Rajder dodao je da je ruska letelica letela „u blizini“ drona 30 do 40 minuta pre nego što se sudarila nešto posle sedam sati ujutro po srednjeevropskom vremenu.
„Naš dron je obavljao rutinske operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru kada ga je presrela i udarila ruska letelica, što je rezultiralo padom i potpunim gubitkom drona“, rekao je general vazduhoplovstva Džejms B. Heker.
To je prvi put da su ruski i američki vojni avioni došli u direktan fizički kontakt otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu i prognoze su da će ovaj događaj povećati tenzije između dve nacije.
Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov rekao je da Rusija ne želi „konfrontaciju“ između njegove zemlje i SAD nakon što je pozvan u Stejt department nakon obaranja drona.
„Više volimo da ne stvaramo situaciju u kojoj možemo da se suočimo sa nenamernim sukobima ili nenamernim incidentima između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država“, rekao je Antonov.
On je takođe tvrdio da je Rusija „obavestila o ovom prostoru koji je identifikovan kao zona za specijalne vojne operacije“.
„Dron je poleteo sa isključenim transponderima, prekršivši granice privremenog režima vazdušnog prostora koji je uspostavljen za specijalnu vojnu operaciju, saopštenog svim korisnicima međunarodnog vazdušnog prostora i objavljenog u skladu sa međunarodnim standardima“, saopštilo je ministarstvo.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan je u utorak ujutro obavestio predsednika Džoa Bajdena o incidentu, rekao je koordinator za komunikacije Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.
Kirbi je rekao da „nije neuobičajeno“ da ruski avioni presreću američke avione iznad Crnog mora, i rekao da je bilo i drugih presretanja poslednjih nedelja.
Američko ministarstvo odbrane trenutno radi na uklanjanju tajnosti snimaka iz incidenta, rekao je Rajder u utorak i dodao da Rusija nije povratila oboreni dron.
U razgovoru sa Džejkom Taperom sa CNN-a, Kirbi je rekao da su SAD „preduzele korake da zaštite kapitale u vezi sa tim dronom“.
„Očigledno ne želimo da vidimo da se iko dočepa toga osim nas“, rekao je Kirbi i dodao da SAD odbacuju rusko poricanje odgovornosti, rekavši da bi ljudi „s velikom rezervom trebalo da shvate sve što Rusi kažu o tome šta rade u i oko Ukrajine“.
SAD upravljaju dronom Riper iznad Crnog mora od pre početka rata, koristeći špijunske dronove za nadgledanje područja.
Bespilotne letelice Riper mogu da lete i do 50.000 stopa, prema vazduhoplovnim snagama, i imaju senzore i mogućnosti da prikupljaju obaveštajne podatke i vrše izviđanje tokom dužeg vremenskog perioda, što ih čini idealnom platformom za praćenje kretanja na bojnom polju i u Crnom moru .
BONUS VIDEO Ukrajinski dron se zabija u ruski tenk
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare