Video snimci iz vazduha najbolje pokazuju razmere poplava koje su pogodile Kanton Sarajevo usled olujnog nevremena koje je trajalo tokom proteklog dana i noći.
Portal Klix.ba objavio je snimak iz vazduha, kako navode, najkritičnijeg dela Sarajeva, a kadrovi prikazuju potopljene Doglode, Otes i druga naselja na Ilidži.
Primetno je da je reka Bosna nabujala, odnosno izlila se na nekoliko mesta i tako potopila objekte koji se nalaze uz reku. Pod vodom su i naselja koja se nalaze s obe strane autoputa.
Kako navodi Klix, veliki broj automobila je pod vodom, a spasioci evakuišu stanovnike iz Otesa i premeštaju ih na sigurne lokacije.
U velikom delu Sarajeva nestala je struja, negde je električna energija isključena iz predostrožnosti, a u nekim mestima je došlo do iskakanja trafostanica.
Izlila se reka Željeznica
Izlivanje reke Željeznice takođe je stvorilo velike probleme građanima u Kantonu Sarajevo.
Tešku situaciju u poplavljenim područjima u okolini Sarajeva pokazuje i evakuacija stanovništva bagerom iz poplavljenih kuća u Rajlovcu. Dok se čiste korita i prolazi ispod mostova, kako bi se omogućio nesmetan protok vode, dio mašina je angažovan i na evakuaciji stanovništva iz poplavljenih područja.
Jutros je Krizni štab opštine Istočna Ilidža izdao preporuku da se zbog poplava na području ove lokalne zajednice deca ne šalju u vrtiće i škole.
Potopljen objekt firme „Messer“, jedinog dobavljača medicinskog kiseonika u BiH
Među brojnim poplavljenim objektima u sarajevskom naselju Rajlovac je i objekat kompanije „Messer“, koja je jedini licencirani proizvođač i dobavljač medicinskog kiseonika u Bosni i Hercegovini. Direktor „Messera“ Avdo Dedić rekao je za TVSA da je sva oprema potopljena, uključujući pumpe i motore, ali da su radnici na sigurnom. Dodao je da nemaju sistem odbane te da je „sve u Božijim rukama“.
Govoreći o snabdevanju medicinskim kiseonikom, on je rekao da će bolnice koje imaju centralno napajanje biti u nešto povoljnijem položaju, odnosno da će biti moguće isporučiti im kiseeonik „ako ne dođe do logističkih poremećaja“.
„Što se tiče isporuke u bocama, naša punionica je potpuno potopljena. Tražimo lokacije koje bi mogle ispuniti naše zahteve. Napisaćemo dopis da nam se da privremena dozvola za punjenje boca na dve lokcije u Zenici i Mostaru, dok ne vratimo našu punionicu u normalno stanje“, rekao je Dedić.
U BiH je potrošnja medicinskog kiseonika povećana u poslednje vreme zbog pandemije koronavirusa, odnosno zbog činjenice da mnogi pacijenti trebaju podršku pri disanju.
BONUS VIDEO Poplave u Sarajevu
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar