Foto: zef art / Shutterstock.com

NATO i dalje ima vojnu prednost nad Rusijom, uprkos obnovljenom naoružavanju pod vođstvom predsednika Vladimira Putina, pokazuje najnovija studija.

Ova studija je objavljena danas, a uradio ju je „Greenpeace„.

Analiza vojnih sposobnosti zapadnog saveza i Rusije „ne ostavlja nikakvu sumnju u ukupnu vojnu nadmoć NATO-a. Paritet između dve strane postoji samo kada je u pitanju nuklearno oružje,“ zaključuju autori studije, Herbert Vulf i Kristofer Štajnmetz.

Za potrebe istraživanja, Vulf i Štajnmetz su uporedili vojni potencijal NATO-a i Rusije prema šest ključnih parametara, uključujući vojnu potrošnju.

Zaključeno je da zemlje NATO-a trenutno troše 10 puta više na svoje oružane snage nego Rusija (1,19 biliona dolara naspram 127 milijardi dolara). Čak i kada se isključi udio Sjedinjenih Država i uzmu u obzir razlike u kupovnoj moći, NATO i dalje zadržava značajnu prednost (430 milijardi dolara naspram 300 milijardi dolara).

PROČITAJTE JOŠ:

NATO ima izrazitu prednost i kada je reč o ključnim sistemima naoružanja: članice saveza ukupno poseduju 5406 borbenih aviona (od toga 2073 u Evropi), dok Rusija ima 1026. Kada se govori o strateškim bombarderima, Rusija je skoro dostigla paritet sa Sjedinjenim Državama (129 naspram 140), navodi se u studiji.

Prema autorima studije, Rusija zaostaje za NATO-om u mnogim oblastima naoružanja i malo je verovatno da će moći da nadoknadi taj jaz za manje od jedne decenije. Pored toga, NATO ima značajno više vojnika u aktivnoj službi, kao i veći broj rezervista.

Zemlje NATO-a dominiraju globalnim tržištem oružja, sa više od 70 procenata ukupne prodaje.
„Imajući u vidu postojeću konvencionalnu superiornost NATO-a, dalje naoružavanje ne bi trebalo biti prioritet. Umesto toga, prednost NATO-a treba iskoristiti kao priliku za pripremu i pokretanje inicijativa za kontrolu naoružanja, barem u Evropi,“ preporučuju istraživači.

Kao prvi korak, autori smatraju da bi trebalo raditi na očuvanju Sporazuma Novi START o razoružanju, poslednjeg važnog ugovora o kontroli nuklearnog naoružanja između SAD-a i Rusije.

BONUS VIDEO: Politički analitičar o Trumpovom planu za kraj rata u Ukrajini

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar