Hrvatska meteorska mreža krajem februara ove godine snimila je pad meteora na području Dalmacije, tačnije šibenskog zaleđa. Ovaj događaj snimile su četiri kamere koje su deo sistema više od 30 kamera Hrvatske meteorske mreže. Izvesno je da je meteor “preživeo” pad kroz atmosferu, pa Hrvatska meteorska mreža organizuje potragu za meteorom.
Kako su za Dalmaciju danas objasnili u HMM-u, potrebna je što brža potraga za ostatkom ovog tela iz svemira, jer na njega jako utiču atmosferske prilike, prvenstveno vlaga i padavine. Nakon pronalaska meteora najbolje da se čuva u vakuumu, odnosno u uslovima koji neće puno uticati na njega.
Ekskluzivne slike meteorita koje je pao u Dalmaciji, snimile su kamere Hrvatske meteoroske mreže. Tijelo veličine otprilike rukometne lopte ušlo je u zemljinu atmosferu, preživjelo tijelo je mase oko 25 g. Pao je kod Šibenika! @N1infoZG pic.twitter.com/EsZGfNi7LM
— Tea Blažević (@blaTeabla) March 10, 2021
Izgaranje meteora počinje na otprilike 140 kilometara visine, a do 40 kilometara visine on najčešće ili izgori ili se “ugasi”. Ako nije u potpunosti izgoreo ili se nije potpuno raspao, događa se “tamni let”. Tada su nam jako bitni visinski vetrovi čije su vrednosti poznate visinskim meteorološkim merenjima. Sve to utiče na putanju, a mi prilično precizno možemo odrediti gde je meteor pao – pojasnili su u Hrvatskoj meteorskoj mreži.
„Što se tiče područja gde je pao meteor u Dalmaciji, suzili smo područje mogućeg pada na 150 metara širine i 2 kilometra dužine. Pronalazak meteora uvek je koristan, posebno za nauku. Meteori, zavisno od svog sastava vrede više ili manje na tržištu, ali su od velike važnosti za astronome. Tako saznajemo mnogo podataka o Sunčevom sistemu“, kažu u HMM-u.
Hrvatski astronomi imaju poruku za eventualne očevice pada meteora ili za one koji ga pronađu.
„Ako neko pronađe meteor, molimo da ga fotografiše i pošalje nam snimke – bili bismo jako zahvalni“.
Pratite nas i na društvenim mrežama: