Vatikan je objavio jedinstven zakon o javnoj nabavci, što je novost koja treba da spreči korupciju i ostvari uštedu u jeku finansijske krize nastale zbog pandemije koronavirusa.

Papa Franja je izabran 2013. kako bi uveo red u vatikanske finansije, a ta je teška reforma naišla na otpor nekih „dikasterija“ (ministarstava) koji su samostalno i netransparentno upravljali novcem, piše Index.hr

Obaveza javne nabavke po transparentnim međunarodnim standardima kojoj je svrha bolje upravljanje sredstvima, mala je revolucija u vatikanskim hodnicima.

Proveđenje nadzire vatikansko pravosuđe

 

Papina inicijativa o „pravilima transparentnosti, kontrole i konkurencije u postupcima raspisivanja javne nabavke Svete Stolice i Države Vatikanskog Grada“ centraliziraće i planirati troškove koji su trenutno raspršeni, poveravajući ih tim upravnim telima.

Sveti Otac je istakao da će novi zakon omogućiti da se „znatno smanji opasnost od korupcije“ među svima koji donose odluke.

Borba s korupcijom u svetu je među glavnim zadacima pontifikata pape Franje kojeg su nedavno veoma iznenadili rezultati interne ankete o mogućoj korupciji povezanoj s ulaganjem Svete Stolice u nekretnine u Londonu.

Po novom vatikanskom zakonu neće se prihvaćati ponude osoba koje su osuđene zbog članstva u kriminalnim organizacijama i zbog finansijskih malverzacija.

„Smanjenje troškova je veoma aktuelno i važno u ovo vreme – koje bi nažalost moglo potrajati – velikih privrednih teškoća u celome svetu i u Svetoj Stolici i u Državi Vatikanskog Grada“, istakao je Đuzepe Pinjatone, predsednik Vatikanskog suda, ugledni italijanski stručnjak za borbu s mafijom koga je Papa imenovao u novembru.

Provođenje zakona nadziraće vatikansko pravosuđe koje odnedavno ima veću samostalnost u radu u odnosu na Papu.

Profesor međunarodnog prava Vinćenco Buonomo, vatikanski državni savetnik, misli da će novi propisi omogućiti da zaceli „rana rastrošnosti“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar