Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji rekao je danas da će prva zvanična poseta budućeg crnogorskog premijera Zdravka Krivokapića biti verovatno Briselu, što će biti pozitivan signal za sve članice EU. Odgovarajući na pitanja članova Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, rekao je da nova vlast u Podgorici nije promenila stavove koji se odnose na međunarodne obaveze Crne Gore, pre svega EU i NATO.
„Razgovarao sam sa Krivokapićem tokom moje posete Podgorici i on me je uverio u posvećenost evropskom putu i NATO-u i nema promena njegovog mišljenja u vezi sa ovim obavezama države“
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji rekao je danas da će prva zvanična poseta budućeg crnogorskog premijera Zdravka Krivokapića biti verovatno Briselu, što će biti pozitivan signal za sve članice EU.
Odgovarajući na pitanja članova Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta, rekao je da nova vlast u Podgorici nije promenila stavove koji se odnose na međunarodne obaveze Crne Gore, pre svega EU i NATO.
„Razgovarao sam sa Krivokapićem tokom moje posete Podgorici i on me je uverio u posvećenost evropskom putu i NATO-u i nema promena njegovog mišljenja u vezi sa ovim obavezama države“, kazao je Varhelji obaveštavajući članove odbore o situaciji u Crnoj Gori nakon izbora.
Podsetio je da će novu ekspertsku vladu činiti 12 ministara, većinom mladih profesionalaca sa ograničenim političkim iskustvom.
Naveo je i da će prvi zadatak nove vlade koja bi trebalo da bude izabrana 2. decembra biti produbljivanje i ubrzavanje reformi u okviru oblasti vladavine prava, a drugi prevazilaženje socio-ekonomske krize izazvane koronavirusom.
Sprovođenje ovih reformi, zahtevaće kako je kazao, funkcionalnu javnu administraciju, nadovezujući se na progres koji je bio ostvaren prethodnih godina.
Članovi odbora su zabrinuti zbog toga što manjinske partije neće učestvovati u vladi, a Varhelji im je odgovorio da će EU pratiti situaciju jer su manjine veoma važne za stabilnost države, ali i da EU ne može to da određuje.
Govoreći o slobodi veroispovijesti, Varhelji je kazao da sve zainteresovane strane treba da sednu i reše to pitanje kako bi ono izgubilo svoju kontroverznu prirodu.
Članovi odbora pitali su i za uticaj Rusije i Kine na Crnu Goru, kao i njene odnose sa Srbijom.
„Ova regija je najbliža nama i teško će neko drugi ponuditi nešto kao što je članstvo EU“, rekao je Varhelji podsećajući na benefite i pomoć koju je EU uputila regionu tokom kovid krize, ali i ukupnu finansijsku podršku.
On je kazao i da su tenzije između Crne Gore i Srbije oslabile nakon izbora i očekuje da će i dalje slabiti.
Na pitanje vezano za uticaj autoputa na javne finansije, Varhelji je odgovorio da će pratiti kako će nova vlada rešiti ovo pitanje.
Pratite nas i na društvenim mrežama: