Foto: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA, EPA-EFE/EVGENY ODINOKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Borci Vagner grupe optuženi su za ubistvo civila u blizini Kijeva, što ih čini prvim međunarodnim plaćenicima koji su suočeni sa optužbama za ratne zločine u Ukrajini.

Ukrajinski tužioci su objavili imena i fotografije osam muškaraca traženih zbog ratnih zločina, uključujući ubistva i mučenje u selu Motižin. Prema navodima tužilaštva, petoro njih su pripadnici vojske Rusije, jedan plaćenik Vagnera iz Rusije, a dvojica drugih Vagnerovaca su iz Belorusije.

Izveštaji o prisustvu plaćenika iz Vagner grupe u Ukrajini i ranije su se pojavljivali, ali je ovo prvi put da su zvanično optuženi za ratne zločine.

Foto: EPA/EFE, Profimedia

Na listi optuženih našao se Sergej Vladimirovič Sazanov, rođen u Belorusiji. On je bio jedan od oko 300 Vagnerovih plaćenika koji su učestvovali u ofanzivi na Siriju u februaru 2018. godine.

Drugi na listi je Aleksandar Aleksandrovič Stupnicki koji je identifikovan kao oficir za vezu jurišnog voda prve izviđačko-jurišne čete Vagner grupe.

Treći muškarac identifikovan kao pripadnik Vagnera Sergej Sergejevič Sazonov koji je u Kalinjingradu i navodno je vozač komandnog vozila Vagner grupe.

Denis Korotkov, ekspert za Vagner grupu, potvrdio je da su dvojica osumnjičenih ranije radila za plaćeničku formaciju.

„Sazonov i Stupnicki su se prema našim saznanjima borili u Siriji“, rekao je on.

Kako je nastao ozloglašeni Vagner?

Grupu Vagner osnovao je bivši oficir ruske vojske Dmitrij Utkin. Veteran iz Prvog i Drugog čečenskog rata, ali i potpukovnik GRU – ruske obaveštajne službe u prve operacije sa novoosnovanom plaćeničkom grupom krenuo je tokom aneksije Krima 2014. godine.

Iako ruski Ustav ne dozvoljava formiranje paravojnih formacija, veruje se da Vagner ima uporište upavo u Kremlju. Po takvoj raspodeli snaga, Vagner može biti poslat da ratuje u ime Rusije, a da ruski zvaničnici nikada ne priznaju da je komanda stigla iz kancelarije u Kremlju – jer grupu Vagner čine nezavisni plaćenici.

Vagner inače regrutuje vojne veterane koji dolaze iz ruralnih područja, bez mnogo mogućnosti da zarade dovoljno novca za život.

Vladimir Putin i Jevgenij Prigožin Foto: Alexey DRUZHININ / AFP / Profimedia

Ko finansira Vagner grupu?

Zvaničnih podataka o dobročiniteljima Vagnera nema, ali se pretpostavlja da novac za vođenje ratova stiže iz ruske obaveštajne agencije GRU, koja i nadgleda „rad“ ove grupe.

Izvori iz krugova Vagner grupe za BBC su rekli da se njihova baza za obuku na jugu Rusije nalazi tik pored baze ruske vojske. Iako ruske vlasti konstantno negiraju povezanost sa plaćenicima iz Vagnera, nezavisne istrage su utvrdile da je osnivač grupe Utkin povezan i sa Jevgenijem Prigožinom – oligahrkom koji je poznat pod nadimkom „Putinov kuvar“.

Mnoge kompanije Prigožina su trenutno pod američkim sankcijama zbog „zlobnog političkog i ekonomskog uticaja širom sveta“, ali je i on porekao povezanost sa Vagner grupom.

Gde je Vagner ratovao?

Vagner grupa je 2015. počela da deluje u Siriji, boreći se zajedno sa provladinim snagama u cilju očuvanja tamošnjih naftnih polja. Vagnerovi plaćenici su aktivni i u Libiji od 2016. godine, gde podržavaju trupe lojalne generalu Kalifi Haftaru.

Prema nezvaničnim podacima, oko 1.000 plaćenika učestvovalo je u napredovanju generala Haftara prema vladi u Tripoliju 2019. godine.

POGLEDAJTE JOŠ:

Nakon Sirije i Libije, puške Vagnera stigle su i u Centralnoafričku Repupliku, kako bi sačuvale rudnike dijamanata.

Američko ministarstvo finansija je tvrdi da Vagner u ovim zemljama služi kao paravan za rudarske kompanije Prigožina, kao što su „M Invest“ i Lobaie Invest“.

Dolazak pripadnika Vagnera u Mali 2021. godine uticao je na odluku francuskih vlasti da povuku svoje trupe iz te zemlje.

Zločini pod velom tajne

Ujedinjene nacije i francuska vlada optužile su Vagnerove plaćenike da su počinili zločine silovanja i pljačke civila u Centralnoafričkoj Republici, zbog čega im je Evropska unija uvela sankcije.

Vojska Sjedinjenih Država je 2020. godine optužila Vagnerove plaćenike da su postavili nagazne mine i druge improvizovane eksplozivne naprave oko glavnog grada Libije, što je dovelo do stradanja civila.

Međutim, vođe, kao ni članovi Vagnera nikada nisu odgovarali za navodne zločine.

BONUS VIDEO Ruska vojska u akciji čiščenja Azovstala

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar