Današnje delimično pomračenje Meseca trajaće tri sata i 28 minuta i biće najduže u 21. veku. Prethodna najduža eklipsa dogodila se 2018. godine i trajala je jedan sat, 42 minute i 57 sekundi. Poslednji put kada je delimično pomračenje Meseca trajalo toliko dugo bilo je 1440. godine, kada su Inke gradile Maču Pikču.
Delimično pomračenje Meseca dešava se kada Zemljina senka ne prekrije Mesec u celosti. U ovom slučaju, biće prekriveno 97 odsto površine Meseca, prenosi N1.
U 21. veku, između 2001. i 2100. godine, biće 228 pomračenja Meseca – nekim godinama dogodiće se dva, a nekim godinama tri ili čak četiri, piše CBS.
U maju 2021. godine je bilo potpuno pomračenje Meseca.
Maksimalna tačka pomračenja dolazi oko 41 sat pre nego što Mesec dostigne apogej, svoju najudaljeniju tačku od Zemlje za ovaj mesec. Što je Mesec udaljeniji, to sporije putuje duž svoje orbite. Mesecu u apogeju jednostavno treba duže da prođe kroz Zemljinu senku.
Pomračenje će biti vidljivo iz svih 50 američkih država, Kanade i Meksika, kao i delova Južne Amerike, Polinezije, Australije i Kine, saopštila je Nasa. Posmatrači u zapadnoj Aziji, Australiji i Novom Zelandu propuštaju ranu fazu pomračenja jer se dešava pre izlaska Meseca. U Južnoj Americi i Zapadnoj Evropi Mesec zalazi pre nego što se pomračenje završi.
Sledeće pomračenje Meseca očekuje se u maju 2022. godine.
Naučnica Astronomske opservatorije na Zvezdari za RTS kaže da će tog 16. maja pomračenje moći da se vidi i u Srbiji, te da u narednom periodu pomračenja neće trajati ovako dugo kao danas, ali će ih biti često.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar