Jemenski pobunjenici Huti transformisani su iz lokalne oružane grupe ograničenih sposobnosti u moćnu vojnu organizaciju uz podršku Irana, iračkih oružanih grupa, libanskih militanata Hezbolaha i drugih, naveli su stručnjaci Ujedinjenih nacija u novom izveštaju.
Huti su iskoristili rat Izraela i Hamasa u Gazi i radili na poboljšanju svog statusa u „Osovini otpora“, kako bi stekli popularnost u regionu i šire, naveli su stručnjaci koji nadgledaju sankcije Hutima u izveštaju podnetom Savetu bezbednosti UN.
U znak podrške Hamasu, Huti su napadali brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu, ometajući promet ;u ključnoj geopolitičkoj oblasti.
Iako su tvrdili da gađaju brodove povezane sa Izraelom zbog napada na Gazu, stručnjaci navode da su gađali brdove neselektivno.
To je, dodali su, povećalo njihov uticaj u regionu.
Analiza podataka Međunarodne pomorske organizacije, SAD i Ujedinjenog Kraljevstva otkrila je da su izvršena najmanje 134 napada iz oblasti pod kontrolom Huta na trgovačka i komercijalna plovila i ratne brodove SAD i Velike Britanije u Crvenom moru i Adenskom zalivu između 15. novembra 2023. i 31. jula 2024.
„Ovakve razmere napada, korišćenjem sistema naoružanja za napad na civilna plovila, nikada se nisu dogodile od Drugog svetskog rata“, navode u izveštaju.
Petočlani panel UN čine stručnjaci za oružje, finansije, regionalna pitanja, međunarodno humanitarno pravo i oružane grupe. Stručnjaci su iz Indije, Egipta, Švajcarske, Belgije i Zelenortskih ostrva. Poverljivi izvori rekli su panelu da Huti koordiniraju operacije sa Al Kaidom na Arapskom poluostrvu i jačaju veze sa militantnom grupom Al Šabab u Somaliji povezanom sa Al Kaidom.
Huti su u građanskom ratu sa međunarodno priznatom vladom Jemena, koju podržava koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, od 2014. godine, kada su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom i većim delom severa. Nade u mirovne pregovore o okončanju rata nestale su nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. godine na jug Izraela i osvetničkog rata koji je usledio u Gazi i još uvek traje.
***
BONUS VIDEO – Kako Huti utiču i na ekonomiju Srbije?