Ukrajinska elektroenergetska mreža je u „povećanom riziku od katastrofalnog kvara“ nakon ruskih napada raketama i dronovima u nedelju, upozorio je Grinpis, ukazujući na opasnost za bezbednost tri operativne nuklearne elektrane u zemlji.
Udari Moskve bili su usmereni na električne podstanice „kritične za rad ukrajinskih nuklearnih elektrana“ i postoji mogućnost da bi reaktori mogli da izgube struju i postanu nesigurni, navodi se u brifingu pripremljenom za Gardijan.
Šon Berni, nuklearni ekspert u Grinpisu u Ukrajini, rekao je: „Jasno je da Rusija koristi pretnju nuklearnom katastrofom kao glavnu vojnu polugu za poraz Ukrajine. Ali preduzimajući napade, Rusija rizikuje nuklearnu katastrofu u Evropi, koja je uporediva sa Fukušimom 2011, Černobiljom 1986. ili još gore“.
Stručnjaci i zvaničnici su pozvali Rusiju da odmah zaustavi svoje napade na ukrajinsku energetsku mrežu i da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) rasporedi stalni nadzor u trafostanice koje koriste nuklearne elektrane u zemlji. IAEA je sprovela jednu inspekciju krajem oktobra, ali se nije obavezala da će se vratiti.
Iako je Grinpis nezavisna organizacija, održava kontakt sa ukrajinskom vladom.
U nedelju uveče i rano ujutro, Rusija je izbacila više od 210 projektila i dronova usmerenih na ciljeve proizvodnje i prenosa električne energije širom zemlje. Nekoliko sati kasnije, Ukrenergo, glavni snabdevač električnom energijom u zemlji, najavio je racionisanje širom zemlje kako bi pomogao sistemu da se oporavi.
Eksplozije su se čule u gradovima Kijevu, u Odesi i Nikolajevu na jugu, u Krivom Rogu, Pavlogradu, Vinici u centralnoj Ukrajini i Rivneu i Ivano-Frankivsku na zapadu. Eksplozije su se takođe čule u blizini granice Ukrajine sa Moldavijom, gde se ukrajinska mreža povezuje sa susedom i sa ostatkom Evrope.
Ukrajina je 1986. godine bila mesto najgore nuklearne katastrofe na svetu, kada je neispravan dizajn doveo do eksplozije i uništenja reaktora u Černobilju. Trideset ljudi je umrlo u roku od mesec dana, a radioaktivni materijal se proširio u Ukrajinu, Belorusiju i Rusiju i u manjoj meri u Skandinaviju i dalje u Evropu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare