Vlasnik Spejs Iksa Ilon Mask je ponovo povukao potez koji ukazuje da se nalazi na ruskoj strani u sukobu u Ukrajini.
Naime, Mask je uputio pismu Pentagonu u kojem upozorava da će ostaviti Ukrajinu bez satelitskih usluga ukoliko mu američka vojska ne bude plaćala desetak miliona dolara za njih.
Mask je navodno tražio da ministarstvo odbrane Sjedinjenih Država preuzme na sebe finansiranje vojne upotrebe satelita koji su u pripadaju Starlinku, koji je deo Spejsiksa.
Tvrdi da bi to koštalo više od 120 miliona dolara za ovu godinu i blizu 400 milona dolara u narednih 12 meseci.
„Nismo u poziciji da i dalje doniramo terminale Ukrajini, niti da finansiramo postojeće terminale na neodređeno vreme“, navodno je naveo Mask u pismu.
Mask šturo obrazložio odluku
Da su ove informacije tačne delimično je potvrdio i sam Mask objavom na Tviteru. Naime, Džejson Džej Smart, dopisnik Kijev Posta je napisao na Tviteru da je ovo odgovor Maska na reakcije ukrajinskih zvaničnika na njegov plan za „rešavanje rusko-ukrajinskog“ konflikta.
We’re just following his recommendation 🤷♂️
— Elon Musk (@elonmusk) October 14, 2022
Aludirajući na Tvit ukrajinskog ambasadora u Nemačkoj koji je poručio Masku da treba da „odj***“, vlasnik Tesle i Spejs Iksa mu je kratko odgovorio.
„Samo sledimo preporuke“, napisao je Musk u komentaru ispod posta novinara.
Podsetimo, jedan od najbogatijih ljudi na svetu Ilon Mask izazvao je ogroman gnev Ukrajinaca kada je pre nekoliko nedelja objavio plan za rešavanje rusko-ukrajinskog sukoba koji bi bio više nego nepovoljniji po Kijev.
Ukraine-Russia Peace:
– Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.
– Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).
– Water supply to Crimea assured.
– Ukraine remains neutral.
— Elon Musk (@elonmusk) October 3, 2022
Njegov plan ima četiri tačke. Predlaže da se ponove izbori u pripojenim regionima sa istoka Ukrajine u kojima je Moskva sprovela referendume, ali da ovog puta da oni budu održani pod nadzorom Ujedinjenih nacija. Zatim, ukoliko bi rezultati pokazali da Rusija nije poželjna u ovim regionima, njene trupe automatski odu iz njih.
Mask predlaže i da poluostrvo Krim, koje je Rusija pripojila 2014. godine „ostane“ deo Rusije.
Samo nekoliko minuta nakon njegove objave, stigli su odgovori brojnih ukrajinskih zvaničnika, uključujući predsednika Vladimira Zelenskog i njegovog savetnika Mihaila Podoljaka.
Which @elonmusk do you like more?
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 3, 2022
Zelenski je, vidno revoltiran, sproveo i anketu u kojoj je ponudio samo dve opcije.
„Kog Ilona Maska volite više – onog koji podržava Ukrajinu ili onog koji podržava Rusiju“, upitao je predsednik Ukrajine korisnike Tvitera u svojoj anketi.
Najglasniji je bio Podoljak koji je sa Maskom ušao i u otvorenu raspravu.
„Evo boljeg predloga. Pod jedan, Ukrajina kontroliše svoje teritorije. Uključujući i anektirani Krim. Pod dva, Rusiju podvrgnuti demitalirizaciji i obaveznoj denuklerizaciji kako više ne bi mogla da bude pretnja po druge. Pod tri, ratni zločinci da se izvedu pred međunarodni tribunal“, napisao je Podoljak na Tviteru.
BONUS VIDEO Ispovest građana Hersona o okupaciji i borbama