Ukrajina planira da pokrene dalekometne raketne udare na Rusiju „u narednim danima“, nakon što je administracija predsednika Džoa Bajdena ukinula ograničenja na korišćenje američkih ATACMS raketa za gađanje vojnih ciljeva duboko na ruskoj teritoriji, izvestio je Rojters u nedelju.
Ova značajna promena u politici SAD prema ratu u Ukrajini bila je uglavnom odgovor na raspoređivanje severnokorejskih trupa od strane Rusije da se bore uz njenu vojsku, što je „izazvalo uzbunu u Vašingtonu i Kijevu“, rekli su za Rojters dva anonimna izvora upoznata sa odlukom.
I Rojters i Njujork tajms navode da će prvi ukrajinski udari verovatno biti usmereni na ruske i severnokorejske snage u jugozapadnom ruskom regionu Kursk, gde ruska vojska trenutno pokušava da potisne Oružane snage Ukrajine, koje su uspostavile uporište nakon iznenadnog upada na rusku teritoriju u avgustu.
Iako izvori tvrde da ne očekuju da će ova odluka fundamentalno promeniti tok rata, jedan od ciljeva bio je da se Severnoj Koreji pošalje poruka da su „njihove snage ranjive i da ne treba da šalju dodatne trupe“, izveštava Njujork tajms, dodajući da bi Bajden kasnije mogao da odobri dodatne udare van Kurskog regiona.
Nije jasno da li će novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp poništiti ovu odluku kada preuzme dužnost u januaru, navodi Rojters.
Francuski dnevnik Le Figaro u početku je sugerisao da su Velika Britanija i Francuska sledile primer Vašingtona i dale Kijevu dozvolu da koristi njihove rakete „Storm Shadow/SCALP“ za gađanje ciljeva unutar Rusije, ali je kasnije izmenio svoj izveštaj.
„Francuzi i Britanci su ovlastili Ukrajinu da koristi svoje SCALP/Storm Shadow rakete za duboke udare na rusku teritoriju“, naveo je Le Figaro.
Međutim, do ponedeljka ujutru, ova rečenica je promenjena i sada glasi: „Debata se već rasplamsavala u kancelarijama o dozvoli za upotrebu zapadnih raketa protiv ruske teritorije. Emanuel Makron je podržao ovo tokom svoje državne posete Nemačkoj u maju 2024. godine.“
Publikacija ne pruža dodatne detalje niti specifične izvore za ove informacije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji već dugo lobira kod zapadnih partnera Kijeva za dozvolu za duboke udare unutar Rusije, nije direktno potvrdio ovu odluku, ali je ponovio da dalekometni udari čine deo njegovog „plana pobede“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare