Foto: Profimedia, EPA/EFE

Američki institut za ratne studije ISW objavio je kasno sinoć nikad temeljniju analizu stanja na frontu u Ukrajini koja dolazi nakon višemesečne borbe za ključni grad Avdijevku. Naime, ako padne Avdijevka, govorilo se mesecima ranije, biće to prvi ruski korak ka osvajanju čitavog Donbasa. I zaista, nova mapa koju je objavio ISW, nakon osvajanja Avdijevke, prikazuje da Rusi napreduju sa svih strana i da se Ukrajini ne piše dobro, bez značajne pomoći Zapada.

Ruske snage sprovode kohezivnu ofanzivnu operaciju s više strana u potrazi za operativno značajnim ciljem gotovo prvi put u više od godinu i po dana. Izgledi ove ofanzive u sektoru Harkov-Lugansk daleko su od jasnih, ali njena početna izvedba označava značajan zaokret.

Ruski napori da zauzmu relativno male gradove i sela u istočnoj Ukrajini od proleća 2022. nisu osigurali operativno značajne dobitke, iako su te operacije dovele do borbi velikih razmera i značajnih ukrajinskih i ruskih gubitaka.

Rusija Ukrajina rat Foto:EPA-EFE/Stringer

Ruske snage su sledile značajnije ciljeve tokom svoje ofanzive zima-proleće 2023., ali i taj je prodor bio loše osmišljen i izveden i njegov neuspeh u postizanju bilo kakvog značajnog napretka isključuje donošenje čvrstih zaključaka o planiranim ciljevima.

Međutim, sada se ruska ofanzivna kampanja odvija duž čak četiri ose, od severa prema jugu: 1) oko Kupjanska i Sinkivke; 2) od Tabaivke prema Kruhljakivki; 3) od Makijevke prema Raihorodki i/ili Borovi; i 4) od blizu Kremine do Drobiševa i/ili Limana.

Lisičansk Foto:EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

„Ruski napadi do ove tačke su ili koncetrisali velike mase trupa protiv pojedinačnih ciljeva (kao što su Bahmut i Avdijevka) ili su se sastojale od višestrukih napada duž smerova napredovanja koji su bili predaleko da bi se međusobno podržavali.

Trenutna ruska ofanziva u sektoru Harkov-Lugansk, nasuprot tome, uključuje napade duž četiri paralelne ose koje se međusobno podupiru u potrazi za višestrukim ciljevima koji bi, uzeti zajedno, verovatno stvorili operativno značajne dobitke.

Dizajn ove ofanzivne operacije vjedan je pažljivog razmatranja bez obzira na ishod kao mogući primer sposobnosti ruskog zapovedništva da uči i poboljša svoje prethodne neuspehe na operativnom nivou. Čini se, međutim, da se ruski taktički učinak u ovom sektoru nije materijalno poboljšao u odnosu na prethodne ruske taktičke nedostatke, što je faktor koji bi mogao dovesti do ukupnog neuspeha čak i ovog bolje osmišljenog poduhvata“, ističe u svojoj opširnoj analizi ISW pa detaljnije objašnjava:

Raketa BМ-21 Foto: Stanislav Krasilnikov / Sputnik / Profimedia

Četiri ose

„Ruska zapadna grupacija snaga nedavno je intenzivirala operacije duž linije Kupjansk-Svatove-Kremina i usresređena je na četiri smera napredovanja. Ruske snage trenutno sprovode ofanzivne operacije severoistočno od Kupjanska, severozapadno od Svatova, jugozapadno od Svatova i zapadno od Kremine.

Ruska zapadna grupacija snaga (WMD) odgovorna je za veći deo osovine Harkov-Lugansk od stabilizacije fronta nakon uspešne kontraofanzive Ukrajine u Harkovskoj oblasti u jesen 2022.

Središnja grupacija snaga imala je odgovornost za južni deo ove ose u smeru Limana između jeseni 2022. i jeseni 2023, ali čini se da je zapadna grupacija sada preuzela odgovornost za severni deo smera Liman nakon što je rusko zapovedništvo prebacilo značajne elemente središnje grupacije kao podršku ofenzivnim naporima zauzimanja Avdijevke u Donjeckoj oblasti početkom oktobra 2023.

Vladimir Putin Foto:Tanjug/Kristina Kormilitsyna, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

WMD-ova 6. kombinovana armija i 1. gardijska tenkovska armija nastavile su ofanzivni napor severoistočno od Kupjanska 6. oktobra 2023. i sporadično intenzivirale operacije u smeru Kupjanska. Međutim, ovaj ruski ofanzivni napor da napreduje prema Kupjansku sa severoistoka rezultirao je samo marginalnim taktičkim dobicima do januara 2024.

Ukrajinski zvaničnici počeli su sve češće da izveštavaju da ruske snage postavljaju uslove za veći ofanzivni napor u smeru Kupjanska i Limana. Elementi oružja za masovno uništenje počeli su da intenziviraju operacije u četiri smera napredovanja duž linije početkom godine, a šef ukrajinske vojne obaveštajne službe GUR Kirilo Budanov objavio je da su u toku ruski zimsko-prolećni napori na osi Harkov-Lugansk“, ističe ISW pa zaključuje kako ruska sposobnost da sprovede operativno značajne ofanzivne napore još uvek zavisi od nivoa podrške Zapada Ukrajini.

Obaveštajci: Putin je vojsci dao rok od tri nedelje

Ukrajinska glavna obaveštajna uprava (GUR) utvrdila je da je ruski predsednik Vladimir Putin dao svojoj vojsci rok od tri nedelje da preuzme punu kontrolu nad Luganskom.

POGLEDAJTE JOŠ:

General Vadim Skibicki, zamenik načelnika GUR-a, rekao je tokom intervjua za Interfax da Putin želi potpunu kontrolu nad Luganskom pre predstojećih predsedničkih izbora u Rusiji, koji su zakazani za 15. do 17. marta.

„Pre izbora žele da dođu barem do administrativnih granica Luganske oblasti“, rekao je Skibicki.

„Putin želi da pokaže da su navodno uspeli da vrate teritorije koje je Ukrajina oslobodila nakon početka agresije punog obima. To bi se vrlo aktivno koristilo u informacijsko-psihološkim operacijama, akcijama i informacijskom prostoru“, zaključio je.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar