Foto: Shutterstock

Arheolozi su otkrili pravo istorijsko blago duboko u meksičkoj džungli. U drevnom, davno napuštenom gradu Maja zvanom Koba (Koba), u blizini piramide Nohoč Mul, pronašli su ogromnu kamenu ploču na kojoj se nalazio natpis sa čak 123 glifa, odnosno ideografija.

Prema preliminarnoj analizi, glifovi se uglavnom odnose na datum osnivanja grada Keh Vitz Nal (Planina jelena) – 12. maja 569. godine. Oni takođe pominju ranije nepoznatog vladara Maja, K’aviil Ch’ak Cheena. Druge ideografije se odnose na bogove za koje su drevne Maje verovale da su osnovale Kobu; uključujući Bolon Tz’akab Ajav – gospodara bezbroj generacija.

Nekada veličanstven, a sada uništen grad Koba

Nekada veličanstveni, a sada uništeni grad Koba nalazi se u državi Kintana Roo, na istočnoj strani poluostrva Jukatan. Maje su ga verovatno izgradile 50. godine pre nove ere i bio je kontinuirano naseljen više od 1.500 godina. Tokom svog vrhunca, u gradu je živelo oko 50.000 ljudi, piše Science Alert.

PROČITAJTE JOŠ:

Danas je to jedno od retkih arheoloških nalazišta koje još uvek nosi svoje ime Maja, Ko’ba; što znači „nemirne vode“. Pun je gravura i skulptura koje govore o životu drevnih Maja. Arheolozi su na dnu nekadašnjeg bazena pronašli kamenu ploču, veliku 11 kvadratnih metara.

Do sada je identificirano 14 vladara Kobe, među kojima su bile tri žene, od kojih je jedna vladala čak 40 godina. Mnogi od tih vladara nosili su ime K’awiil prema majanskom bogu munje.

BONUS VIDEO: U centru Novog Sada, arheolozi pronašli bunare, grnčarije, kosti na mestu srušene zgrade Crkvene opštine

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar