Moguća nalazišta litijuma, još nisu u potpunosti istražena u Bosni i Hercegovini. Do sada su potvrđena samo u istočnom delu zemlje, gde su pronađene zalihe koje se procenjuju na više od milion tona koncentrata.
Ove informacije su u petak potvrdili predstavnici Centra za politike i upravljanje, nezavisne organizacije iz Sarajeva, koja je zajedno s Klubom Zelenih u parlamentu BiH pokrenula javnu raspravu o kritičnim materijalima. Rasprava obuhvata njihova potencijalna nalazišta i količine kojima država raspolaže, s ciljem planiranja buduće eksploatacije.
Prema rečima Harisa Abaspahića iz Centra za politike i upravljanje, litijum nije u potpunosti istražen, ali su nalazišta potvrđena oko Lopara, gde je pronađeno više od milion tona koncentrata. On je dodao da se litijum može pronaći duž reke Drine, u centralnim delovima zemlje, pa sve do Hercegovine. U BiH je identifikovano ukupno 143 lokacije sa strateškim i kritičnim sirovinama.
Rezerve drugih sirovina uključuju pet milijardi metričkih tona uglja, 653 miliona tona rude gvožđa, 120 miliona tona boksita, dok su rezerve cinka i olova procenjene na po 56 miliona tona. Takođe, postoje manje rezerve magnezijuma, mangana i antimona.
Tačne količine litijuma, ključne sirovine za proizvodnju baterija za električna vozila, još nisu poznate. Preliminarna istraživanja ukazuju na to da bi moglo biti do 1,5 miliona tona litijum-karbonata, a dodatna istraživanja su u toku u opštinama Čajniče, Jezero, Šipovo, Bijeljina, Zvornik i Brčko, ukupno na 20 potencijalnih nalazišta.
Litijum se nalazi na listama kritičnih materijala Evropske unije i SAD-a zbog njegove ključne uloge u dekarbonizaciji i prelasku na obnovljive izvore energije. Prognoze predviđaju da bi cena litijuma mogla porasti do 42 puta do 2040. godine, dok se očekuje da sektor kritičnih sirovina postane značajniji od naftnog sektora u narednih dvadeset godina.
Poslanik u parlamentu BiH i predsednik Kluba Zelenih, Saša Magazinović, naglasio je da je neophodno otvoriti dijalog o eksploataciji ovih sirovina na državnom nivou jer je ovo pitanje od strateškog značaja. Dodao je da eksploatacija litijuma predstavlja veliku ekonomsku priliku, ali i značajan izazov za životnu sredinu.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare