Trgovac oružjem Nuri Bozkir organizovao je turske tajne isporuke oružja u Siriju i Libiju, a kada je o tome počeo da govori u javnosti, prebegao je u Ukrajinu, gde su ga uhvatili turski obaveštajci i vratili u zemlju, piše danas Dojče vele (DW), navodeći ocenu Bozkirovog advokata da je Ukrajina Turskoj "uručila poklon".
Istraživanje DW pokazuje da je Bozkir uzbunjivač koji je želeo da obelodani podatke o tajnim pošiljkama turskog oružja u ratna područja, čime bi, mnogi veruju, predstavljao pretnju predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu po pitanju kršenja međunarodnih sporazuma Turske.
„Naša tajna služba je otkrila da se ta osoba skriva u Ukrajini. Razgovarali smo s predsednikom Volodimirom Zelenskim o njegovom hapšenju i vraćanju u Tursku“, rekao je ranije Erdogan turskim medijima i istakao da su „tajna služba i dobra saradnja s partnerima omogućili da dođe do ovog hapšenja“.
Bozkir je postao rizik za vladu kada je ukrajinskom portalu „Strana“ počeo da dotura eksplozivne informacije. Na primer, kako je u ime Turske kupovao oružje u raznim istočnoevropskim zemljama, koje su saradnici turske tajne službe potom prodali islamističkim pobunjeničkim grupama u Siriji.
Reč je o 50 pošiljki oružja vrednog stotine miliona dolara.
Pokušaj Bozkira da Siriji proda oružje u sopstvenom aranžmanu i za svoj račun presrela je turska policija, ali su ga saučesnici iz turske tajne službe MiT „nekako izveli iz zemlje“.
On je u Ukrajini zatražio politički azil, na šta je Turska izdala crvenu poternicu Interpola zbog povezanosti sa ubistvom akademika Nedžepa Hablemitoglua 2002. godine.
Ukrajinski sudovi za dve godine nisu pravosnažno odlučili o zahtevu za ekstradiciju, ali su saradnici turske tajne službe „sada oteli Bozkira iz Ukrajine“, pri čemu je “i dalje nejasno jesu li to učinili uz znanje ili čak pomoć ukrajinskih vlasti“.
Organizacija Fridom haus dokumentovala je da je Turska od 2014. godine umešana u najmanje 58 slučajeva „vanredne ekstradicije“, odnosno otmice građana, navodi DW.
Stanica se poziva na studiju te organizacije iz 2021. godine, prema kojoj je broj međunarodnih poternica poslednjih godina naglo porastao jer Turska koristi crvene poternice Interpola da u zemlju vrati kritičare i navodne neprijatelje države.
Za otmicu Bozkira saznalo se sedam dana pre posete Erdogana Ukrajini, u vreme kada se Kijev udvara međunarodnim partnerima s obzirom na rastuću vojnu prisutnost Rusije na granici.
„Stručnjaci pretpostavljaju da je Ukrajina spremna za ustupke potencijalnim saveznicima u zamenu za podršku u trenutnoj krizi – pogotovo nakon što se partneri poput Nemačke ograničavaju samo na slanje zaštitnih kaciga u Ukrajinu“, ističe DW.
Turska je čuvar moreuza za neruske zemlje koje se s njom graniče i ima najbolju mornaricu, izjavio je za DW viši politički savetnik za spoljno-političke poslove u Evropskom savetu Gustav Gresel.
I upravo zato, smatra Bozkirov advokat Roman Denisjuk, ukrajinske bezbednosne vlasti su ili pomogle ili su, u najmanju ruku, prećutno odobrile otmicu Nurija Bozkira iz Ukrajine: „Ukrajina je odlučila uručiti Turskoj poklon“.
Bonus video: Život na prvoj liniji fronta u Donbasu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: