Foto: FoNet

Premijer Mađarske Viktor Orban i drugi desničarski evropski političari pozdravljaju povratak američkog predsednika koji deli njihove čvrste stavove o pitanjima poput imigracije.

Mesecima je mađarski medijski aparat plasirao priče koje veličaju Donalda Trampa i omalovažavaju Kamalu Haris, opisanu u jednom naslovu kao „izuzetno neprijatnu“.

U oktobru je lider zemlje obećao da će „otvoriti nekoliko boca šampanjca ako se Tramp vrati“. A onda, dok su američki birači izlazili na birališta, mnoge njegove pristalice okupile su se na proslavi u Budimpešti pre nego što su rezultati uopšte bili objavljeni.

Nijedan strani lider nije se toliko javno kockao na Trampovu pobedu kao premijer Mađarske Viktor Orban. Obožavalac novoizabranog predsednika SAD, Orban je sa neskrivenim oduševljenjem dočekao rezultate izbora, piše Njujork tajms.

Govoreći na konferenciji za novinare u četvrtak, Orban je rekao da je „samo delimično ispunio svoje obećanje“ o šampanjcu: Bio je u Kirgistanu kada su stigli rezultati, i uglavnom je pio votku da „podeli  radost zbog ovog fantastičnog rezultata“. Rekao je svojim sledbenicima na X-u da je već razgovarao sa novoizabranim predsednikom, dodajući: „Imamo velike planove.“

Za Orbana i slične populističke evropske političare u Nemačkoj, Holandiji, Srbiji i drugde, ovonedeljni izbori ne samo da su vratili vernika u stroge imigracione politike u Belu kuću. Takođe su poslali poruku njihovim biračima da istorija ide u njihovom pravcu i da su politički rivali koje preziru kao probuđene, otuđene elitiste u bekstvu.

„Politički, ovo je velika pobeda za Orbana: Kockao se i pobedio,“ rekao je Sombor Zeold, bivši mađarski diplomata. Šire gledano, rekao je, izbor Trampa „definitivno daje vetar u jedra evropske populističke desnice.“

Foto:Attila Volgyi / Xinhua News / Profimedia

Među onima koji će verovatno dobiti podsticaj, rekao je, su evropske stranke povezane sa Konzervativnom političkom akcijom, američkom pro-Tramp organizacijom koja svake godine održava okupljanje u Budimpešti.

Grupa je uspostavila bliske veze sa evropskim političarima poput Gerta Vildersa, holandskog lidera krajnje desnice koji je osvojio najviše glasova na izborima prošle godine, ali su ga izbegavale stranke establišmenta čija mu je podrška bila potrebna za formiranje vlade.

„Trampov uspeh je ohrabrenje i podsticaj za populističke snage u svetu,“ rekao je Čaba Lukač, izvršni direktor konzervativnog medija „Magyar Hang“, koji je kritičan prema vladajućoj stranci Fides u Mađarskoj, koju je Lukač podržavao mnogo godina, ali se okrenuo protiv nje zbog onoga što smatra Orbanovom netolerancijom prema kritici i tolerancijom prema raširenoj korupciji.

Orbanu, gladnom uspeha nakon niza domaćih i stranih neuspeha, Trampova pobeda je bila neophodna, rekao je Lukač. „On može i hoće to iskoristiti na kratkoročno.“

Tramp je opisao Orbana, koga kritičari optužuju za gušenje medija i nadgledanje širokog sistema nepotističke politike koja je obogatila njegove saradnike i porodicu, kao „veoma velikog lidera, veoma jakog čoveka,“ koga neki ne vole samo „zato što je previše jak.“

Mnoge krajnje desničarske stranke u Evropi imaju komplikovan odnos sa Sjedinjenim Državama, koje neki vide kao arogantnog hegemona koji promoviše vrednosti suprotne njihovim. Duboke struje antiamerikanizma prolaze kroz stranku Nacionalno okupljanje Marin Le Pen u Francuskoj i Alternativu za Nemačku ili AfD, na primer.

Ali su se radovali mogućnosti da Tramp ponovo bude na vlasti.

Lider AfD-a, Alis Vajdel, brzo je izrazila zajednički cilj sa Trampom u sredu, rekavši: „On je naravno uzor za nas.“ Njegov slogan „Učinimo Ameriku ponovo velikom,“ rekla je za radio „Deutschlandfunk“, nije se razlikovao od programa njene stranke „učinimo Nemačku velikom,“ jer „mi kao AfD zalažemo se za nacionalne interese i za ljude“ Nemačke.

U sredu su Vilders i srpski predsednik Aleksandar Vučić, lider sa čvrstom rukom koji je u prošlosti optuživao Stejt department da radi na njegovom svrgavanju, entuzijastično pozdravili Trampovu pobedu.

jutarnji porgram probudi se
Foto: FoNet

Kada je Mađarska preuzela šestomesečno rotirajuće predsedavanje Evropskom unijom u julu, izazvala je zabrinutost imitirajući Trampa i usvojivši moto „Učinimo Evropu ponovo velikom.“

Koliko se Trampizam može preneti na Evropu osim MAGA sličnih slogana ostaje da se vidi. Ali njegov stil i, po pitanjima poput imigracije, njegova suština su već uhvatili korena.

To je delimično zahvaljujući Orbanu, čija je odlučnost da zadrži migrante podizanjem visokih ograda koje ponekad brutalno patroliraju snage bezbednosti izazvala široku osudu tokom evropske migrantske krize 2015. godine. Ali Austrija, Italija, Slovačka i mnoge druge zemlje su od tada oponašale njegov čvrst stav po tom pitanju.

U Italiji, desničarska premijerka Đorđa Meloni dugo je negovala veze sa Trampovim taborom i hvalila ga. Njena stranka, koja vuče korene iz posleratnih fašističkih grupa, zagovarala je kontroverzne mere za kontrolu imigracije, uključujući plan, koji su italijanski sudovi zaustavili, da se potencijalni azilanti šalju u logore za zadržavanje u Albaniji.

U sredu je Meloni rekla da je razgovarala sa Trampom telefonom i čestitala mu. Sledećeg dana, objavila je poruku na X-u rekavši da je takođe čestitala Ilonu Masku, milijarderu koji podržava Trampa, koga je nazvala „prijateljem.“

Dok je evropska nacionalistička desnica ujedinjena u svom divljenju Trampovom protivljenju imigraciji i preziru prema konvencijama establišmenta, postoje i razlike.

Snažna podrška Meloni NATO-u i njegovoj pomoći Ukrajini protiv Rusije mogla bi je dovesti u sukob sa skepticizmom prema Ukrajini unutar MAGA pokreta. Ni Mađarska ni Srbija ne dele Trampove čvrste stavove prema Kini, koju su obe prihvatile kao neophodnog ekonomskog partnera.

Pročitajte još:

Američki izbori su došli u teškom trenutku za Orbana. Mađarska ekonomija je ponovo u recesiji po drugi put u tri godine, a Fides se suočava sa izazovom od strane nove opozicione političke stranke.

Orban je računao na Trampovu pobedu kako bi pokazao da on i Mađarska nisu izolovani, rekli su analitičari.

„Sve je u tome da se naš premijer predstavi kao uticajna figura na globalnoj sceni,“ rekao je gospodin Zeold, bivši diplomata.

Orban radi godinama, sa mešovitim rezultatima, na tome da se uspostavi kao nosilac standarda panevropskog pokreta posvećenog zaštiti nacionalnog suvereniteta kroz stroge kontrole granica i otpor prema onome što vidi kao mešanje zvaničnika Evropske unije.

Nadao se da će postići taj cilj u junu kada su Mađarska i ostalih 26 članica Evropske unije izabrale novi Evropski parlament. Ali njegova predviđanja da će on i njegovi saveznici „preuzeti Brisel“ nisu se ostvarila, ostavljajući političare iz glavnog toka na vlasti.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare