Suočena sa političkim krizama u Francuskoj i Nemačkoj, dok je Britanija na margini zbog Bregzita, Poljska bi mogla da postane ključni akter evropskog odgovora na povratak Donalda Trampa u Belu kuću.
Poljski premijer Donald Tusk, iskusni državnik desnog centra, mogao bi biti poslednja nada kontinenta da organizuje zajednički evropski odgovor na potencijalne pretnje koje donosi Trampov povratak. Tusk ima dobre odnose sa liderima Evropske unije, NATO-a, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, a njegova uloga će postati još značajnija kada Poljska preuzme rotirajuće predsedavanje EU u prvoj polovini 2025. godine, piše Gardijan.
Evropa se nalazi pod udarom ekonomskih, diplomatskih i političkih izazova. Vladimir Putin koristi prednosti u Ukrajini, dok Tramp najavljuje potencijalne mirovne pregovore koji bi mogli ugroziti interese Ukrajine i Evrope. Istovremeno, Trampova pretnja uvođenjem visokih carina na proizvode evropskih saveznika preti da izazove razorni transatlantski trgovinski rat.
Donald Tusk se nameće kao ključna figura u ovom izazovnom trenutku. Njegovo iskustvo na čelu EU samita, kao i pobeda nad desničarskim populistima kod kuće, osnažuju njegov kredibilitet. Poljska, koja je posle osam godina konfrontacije sa EU ponovo postala deo evropskog mejnstrima, sada ima priliku da oblikuje agendu EU tokom ključnih meseci 2025. godine.
Tusk ima podršku Evropske narodne stranke, dominantne političke grupe u Evropskom parlamentu i Komisiji. Oživljavanjem Vajmarskog trougla (saradnje između Poljske, Nemačke i Francuske), Poljska je ponovo postala ključni igrač u evropskim diplomatskim krugovima. Istovremeno, zemlja je deo grupe Bukurešt Devet, koja okuplja članice NATO-a iz centralne i istočne Evrope.
Tusk upozorava Evropu da mora biti spremna na novi period globalne nestabilnosti. „Era geopolitičkog prebacivanja odgovornosti je završena“, izjavio je, pozivajući na jačanje evropskih odbrambenih kapaciteta. Poljska, sa svojom brzom ekonomijom i ogromnim ulaganjima u odbranu nakon ruske agresije na Ukrajinu, predstavlja primer ovakvog pristupa.
Tusk je pokrenuo niz inicijativa kako bi osigurao evropsku saradnju. U Berlinu su se sastali ministri odbrane pet glavnih kontinentalnih sila – Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Poljske i Italije – u novom E5 formatu, koji ima za cilj da uključi London u evropsku odbrambenu saradnju. Ministri spoljnih poslova Vajmarskog trougla sastali su se u Varšavi kako bi potvrdili svoju podršku Ukrajini, dok je Tusk na samitu u Švedskoj predložio zajedničke pomorske patrole u Baltičkom moru nakon sabotaže vitalnih podvodnih kablova.
Iako Poljska igra ključnu ulogu u evropskoj diplomatiji, unutrašnji izazovi bi mogli ograničiti Tuskove mogućnosti. Njegova podrška poljskim farmerima i vozačima kamiona u vezi sa uvozom ukrajinskog žita izazvala je kontroverze. Takođe, njegova izjava o suspenziji EU pravila o azilu na istočnoj granici Poljske, kako bi se sprečilo instrumentalizovanje migranata od strane Belorusije i Rusije, izazvala je reakcije.
Poljska, koja je 2022. primila i zbrinula oko milion ukrajinskih izbeglica, mogla bi se suočiti s novim izazovima ako dođe do novog talasa migracija usled ruskih napada na ukrajinsku infrastrukturu. To bi moglo opteretiti resurse i podstaći nacionalističke kandidate na predstojećim predsedničkim izborima.
Tusk je svestan da njegov uspeh na evropskoj sceni može dodatno učvrstiti njegovu političku dominaciju kod kuće. On se nada da će podržati kandidaturu gradonačelnika Varšave, Rafala Tšaskovskog, na predsedničkim izborima u maju, čime bi zamenio trenutnog desničarskog predsednika Andžeja Dudu, koji često blokira njegove reforme.
Bez obzira na izazove, Tusk je trenutno jedan od najperspektivnijih evropskih lidera u ulozi „Trampovog šaptača“. Njegov cilj je očuvanje evropskog jedinstva u podršci Ukrajini, dok se kontinent priprema za politički uragan koji bi Trampov povratak mogao doneti.
Bonus video: Povratak Donalda Trampa
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare