Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je broj mrtvih od koronavirusa u Kini, odakle je krenula pandemija, "mnogo veći" od službenih podataka koje su objavile kineske vlasti.
„Kina je upravo saopštila dvostruko veći broj smrtnih slučajeva od nevidljivog neprijatelja. Taj broj je daleko veći od toga i mnogo veći nego u SAD“, naveo je Tramp na Tviteru.
Američki predsednik je to naveo pošto su vlasti kineskog grada Vuhan odakle je počela epidemija krajem 2019. godine, izmenile podatke o broju mrtvih od koronavirusa.
Prema tom novom bilansu, u Kini su umrle 4.632 osobe.
U SAD je od koronavirusa umrlo više od 33.000 ljudi.
Republikanski senator iz Arkanzasa Tom Koton i član Predstavničkog doma iz Teksasa Den Krenšo, takođe republikanac, podneli su predlog zakona koji bi Amerikancima omogućio da pred federalnim sudom tuže Kinu zbog koronavirusa.
Kako su preneli američki mediji, tužbom bi se tražilo da se „nadoknadi šteta za smrt, povredu i ekonomsku štetu izazvanu“ koronavirusom.
Zakonodavci kažu da bi tim predlogom bio izmenjen Zakon o stranim suverenim imunitetima, kako bi se napravio izuzetak za „štetu koju je pričinilo opasno upravljanje Kine epidemijom Covida-19“.
Koton i Krenšo tvrde da predloženi nacrt zakona „pojašnjava“ da je Kina zataškavala virus i omogućila da se širi brže ili dalje.
„Ućutkivanjem lekara i novinara, koji su pokušali da upozore na koronavirus, kineska Komunistička partija je omogućila da se virus brzo proširi svetom. Njihova odluka da prikriju virus izazvala je hiljade nepotrebnih žrtava i neizmernu ekonomsku štetu. Jedino što je primereno je da nateramo kinesku vladu da snosi odgovornost za štetu koju je nanela“ rekao je Koton.
U njegovom predlogu zakona se navodi i da bi se od privatnih tužbi moglo odustati u slučaju da SAD i Kina postignu dogovor o poravnjanju.
„Komunistički režim je proterivao novinare, ućutkivao zviždače i zadržavao informacije od vitalnog značaja koje su usporile globalni odgovor na pandemiju. Prosto rečeno, njihove akcije su Amerikance koštale života. Predlog zakona će pomoći da se osigura da akcije Kine ne prođu bez posledica,“ rekao je Krenšo.
Den Vitfild, Kotonov rival na izborima u novembru ove godine, saopštio je da je američka vlada ta koja snosi najveću odgovornost.
„Naša vlada je mesecima umanjivala pretnju od Covida-19, govoreći da je u pitanju ‘prevara demokrata’. To je dovelo do brze i masovne zaraze i smrti hiljada Amerikanaca, a dok senator Koton troši dragoceno vreme radeći na zakonu koji samo osnažuje njegov rasizam prema kineskom narodu, građani Arkanzasa pate ovde kod kuće“, naveo je Vitfild u saopštenju.
Koton je jedan od Trampovih podržavalaca koji su izneli teoriju zavere da je kineska vlada napravila Covid-19 u laboratoriji za biološko oružje.
Pratite nas i na društvenim mrežama: