Svetlana Tihanovskaja
Svetlana Tihanovskaja Foto:EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Predsednička kandidatkinja opozicije na nedavnim izborima u Belorusiji Svetlana Tihanovskaja pozvala je danas međunarodnu zajednicu da uvede sankcije "pojedincima koji su odgovorni za izborne prekršaje i zločine protiv čovečnosti", i da preduzme druge mere za sprečavanja nasilja nad demonstrantima.

Tihanovskaja je na virtualnom sastanku Saveta bezbednosti UN rekla da je predsednik Aleksandar Lukašenko, koji tvrdi da je odneo pobedu na izborima 9. avgusta, na „ciničan i grub način pokušao da ukrade glasove ljudi“ i da „više ne predstavja Belorusiju“.

„Zemlja ne može da bude talac žeđi za vlašću jednog čoveka i neće to biti. Belorusi su se probudili. Nema više povratka“, rekla je Tihanovskaja.

Lukašenko se nalazi na čelu Belorusije, zemlje od 9,5 miliona građana, 26 godine, označio je demonstrante, koji smatraju da su izbori bili pokradeni, a na kojima je on navodno osvojio 80 odsto glasova, kao zapadne marionete.

Prvih dana policija je privela 7.000 demonstranata, upotrebivši silu nad mnogima.

Tihanovska je podsetila da je Belorusija zemlja osnivača Ujedinjenih nacija 1945. godine, i rekla da njen narod treba pomoć svetske organizacije kako bi „zaustavila brutalno kršenje ljudskih prava i cinično nepoštovanje ljudskog dostojanstva u srcu Evrope“.

Specijalni izvestilac UN za ljudska prava Anais Maran je predložila da se formira nezavisni međunarodni mehanizam koji bi istražio kršenje ljudskih prava i pozvala beloruske vlasti na saradnju.

Prema njenim rečima, situacija u Belorusiji se i dalje pogoršava i zahteva pažnju međunarodne zajednice.

Pozvala je da svi proizvoljno privedeni budu oslobođeni.

Predstavnik zvaničnog Minska , ambasador Valentin Ribakov, je na sastanku pozvao Zapad da pokaže nepristrasnost, ističući da sankcije nikome neće doneti nikakvu korist. Apelovao je da se druge zemlje ne mešaju u unutrašnja pitanja Belorusije.

Tokom današnjeg virtualnog sastanka Saveta bezbednosti, organizovanog na zahtev Estonije, Rusija i Kina usprotivile su se bilo kakvom stranom mešanju u unutrašnje poslove Belorusije, dok su zapadne zemlje i članice bivšeg sovjetskog bloka odbacile rezultate predsedničkih izbora u toj zemlji i založile se prekid nasilja i politički dijalog.

Sednica je sazvana na inicijativu Estonije a odabrana je „formula Arija“ koja podrazumeva da se radi o konsultacijama na kojima, pored diplomata, mogu da učestvuju i predstavnici nevladinih organizacija.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar