Lideri članica EU nastavljaju u Briselu drugi dan raspravu o višegodišnjem budžetu EU i fondu za oporavak iz krize izazvane pandemijom koronavirusa. Posle 13 sati razgovora juče nije postignut zajednički stav po pitanju veličine i uslova za oporavak EU od posledica korona krize.
Oni razmatraju predlog Evropske komisije da se EU u narednom periodu zaduži na svetskim tržištima novca do sume ne veće od 750 milijardi evra, od čega će zemljama i regionima EU na raspolagnju biti pozajmice od 250 miljardi evra i grantovi do 500 miljardi evra.
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc, kao predstavnik grupe „štedljivih“zemalja, naglašava da se Austrija „jasno protivi“ predlogu da se kroz fond za oporavak bespovratno podeli 500 miljardi evra koje će EU zajednički da pozajmi i kasnije vraća do kraja 2058. godine.
„Mi jesmo za solidarnost, ali imamo na umu i interese poreskih obveznika Austrije“, poručio je Kurc.
Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je da među liderima EU nema konsenzusa o Fondu za oporavak od posledica koronavirusa i ocenio da je velika mogućnost da dogovor neće biti postignut ni danas u nastavku rasprave.
„Neki kažu da bi u julu trebalo da bude održana još jedna runda razgovora. Očigledno je da idemo ka tome“, rekao je sinoć Moravjecki.
On je objasnio da se severne zemljene slažu sa onima na jugu Evrope o pravilima isplate pomoći za oporvak, a sa istočnim zemljama o iznosu budžeta za period od 2021. d0 2027. godine.
S druge strane, holandski premijer Mark Rute odbio je poslednji predlog predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela koji predviđa višestepeno odlučivanje sa mogućnošću podnošenja žalbe i zahteva da se se o distribuciji novca među zemljma članicama mora odlučivati uz konsenzus svih 27 članica.
On je predložio da se odluke o odobravanju nacionalnih planova donose kvalifikovanom većinom, a odluke o isplati sredstava donosila bi Evropska Komisija uzimajući u obzir mišljenje država članica. Čak i neke zemlje iz grupe štedljivih smatraju holandsko stajalište neprihvatljivim.
Pošto je Rute odbio i modifikovan predlog, Mišel je u petak prekinuo samit i zakazao nastavak za danas u 11 sati.
Holandija i ostale „štedljive“ zemlje takođe traže da se predloženi iznos za bespovratnu pomoć od 500 milijardi evra smanji za barem 200 milijardi.
Članice sa juga evropskog bloka, uključujući Italiju i Španiju, teže donošenju hitne odluke o fondu, koji, kako je italijanski premijer Đuzepe Konte rekao, „nije oslabljen slabim kompromisom“.