Zvanicnici Svetske zdravstvene organizacije (SZO) upozorili su države širom sveta da ne ukidaju prerano mere uvedene u cilju sprečavanja epidemije Covid-19.
Direktor SZO Tedros Gebrejesus naveo je kriterijume kojih bi zemlje trebalo da se drže prilikom razmatranja ukidanja mera socijalne distance, prenose svetski mediji.
Prvi kriterijum je da prenos virusa mora da se kontroliše, a drugi da treba da postoje kapaciteti zdravstvenog sistema za otkrivanje, izolaciju i lečenje pacijenata.
Treći kriterijum je da rizik od zaraze u bolnicama i domovima za stare treba smanjiti na minimum, a četvrti da preventivne mere moraju biti na snazi i u školama i na radnim mestima, naveo je Tedros.
On je istakao i da rizik uvoza bolesti iz inostranstva treba da bude pod kontrolom.
Korona 10 puta smrtonosnija od gripa 2009.
Koronavirus je 10 puta smrtonosniji od epidemije svinjskog gripa 2009. godine, izjavio je direktor SZO.
On je rekao da da se Covid-19 brzo širi, pogotovo u sredinama poput domova za stare.
Znamo da su rano pronalaženje slucajeva infekcije, testiranje, izolacija i pronalaženje svakog kontakta od suštinskog značaja za zaustavljanje prenošenja, rekao je Gebrejesus, prenose agencije.
Direktor SZO je istakao da se Covid-19 veoma brzo širi, ali da je usporavanje njegovog prenosa mnogo teže.
„Drugim rečima, put prema dole je mnogo sporiji od puta prema gore. To znači da se mere kontrole moraju podizati polako i kontrolisano“, ukazao je Gebrejesus.
On je insistirao na tome da države ne bi trebalo prebrzo da donose odluke o oblažavanju mera koje su uvedene sa ciljem kontrole širenja koronavirusa.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar